Întrebare recomandată | Alex a întrebat:

1. E adevarat ca angajatorii cauta candidati pe Facebook?
2. Conteaza daca ai cont pe Facebook pentru angajare?
3. E adevarat ca angajatorii verifica contul candidatilor de pe Facebook?
4. Cum obtii un job cu ajutorul Facebook-ului?

4 răspunsuri:
| SandraM a răspuns:

1. Extrem de rar si numai daca au profil de social-media.
2. Irelevant, depinde de postul pe care doresti sa il ocupi.
3. Depinde de cit de obsedati sint.
4. Da like si fii activ pe pagina oficiala a angajatorului care te intereseaza. Imprieteneste-te cu o persoana care lucreaza deja la compania pe care o urmaresti. Adu in discutie modul in care ti-ai ajutat fostii angajatori folosindu-te de contul tau de fb. Daca nu ai facut asta, mai bine nu vorbi despre subiectul fb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este adevarat ca sunt angajatori care isi cauta potentiali angajati prin intermediul Facebook, fiindca recrutarea se face cu mai mare usurinta decat prin intermediul anunturilor postate.Ideea e ca un angajator nu cauta neaparat o pagina special creata pentru asta,datorita faptului ca Facebook,este practic o retea de socializare,nicidecum un site destinat cautarii de joburi, angajarii(cum este myjob, bestjobs etc).

Si daca alegi sa iti creezi special o pagina pentru asta, da, bineinteles ca conteaza, va fi accesata cu o mai mare usurinta, datorita informatiilor oferite de tine cu privire la ceea ce cauti defapt.Firmele,indeosebi cele mari, isi indreapta atentia riguros catre mediul online, unde se stie ca marea majoritate a persoanelor cu varste de pana la 25 de ani, si peste 25 de ani, petrec destul de mult timp in spatiul virtual; astfel atat tu cat si firma respectiva veti avea de castigat; firma timp si bani si tu posibilitatea unui job asigurat.Criteriile in cazul asta,pentru ca stiu ca am vazut o emisiune care viza acest subiect,sunt destul de precise,stricte, nu este ca si cum ai participa la un interviu, unde ai un set de intrebari, este cu totul diferit.

Cele mai cautate joburi la ora actuala sunt cele in domeniul IT, vanzari, recrutare, iar angajatorii tocmai asta cauta.Fiecare informatie in parte este analizata si interpretata,extrem de minutios,deci nu este simplu deloc.

Se spune ca daca nu ai un cont pe Facebook,ai un minus,de ce? Ptr ca un angajator este curios de informatiile pe care le poti oferi tu, printr-o astfel de retea de socializare, ce interese ai si ce de ce ai facut alegerea respectiva; adica este vorba despre o informatie suplimentara.

Un job nu il obtii cu usurinta neaparat, pe Facebook, este destul de dificil, trebuie sa ai foarte mare grija la detalii.

Daca doresti mai multe informatii, te astept la theempressofart@yahoo.com

Succes! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 sunt chiar multe pagini de facebook cu locuri de munca care recruteaza direct de acolo

2 nu conteaza

3 da e o practica destul de frecventa, poate afla multe despre tine din profil, daca e public bineinteles

4 in principiu urmaresti pagini de profil (joburi)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu toți caută acolo.
Cel mai bine mergi la Forțele de Muncă și vezi oferta.
Pa, pa.