| anonim_4396 a întrebat:

1.O sa avem salarii de 3000 de lei Net? Dacă da, de când?

2.pentru un introvertit ce joburi i s-ar potrivi având doar liceul?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

La prima intrebare nu stiu sa iti raspund dar ar fi de bun simt sa avem salariul mediu de 3000 de lei mai ales ca s-au scumpit mancarea, utilitatile si carburantul.
Pentru a doua intrebare:sa ai un serviciu online de acasa, curier, gamer sau orice ce nu implica comunicare in ritm intens.
De obicei introvertii sunt mult mai desptepti fata de multi extroverti si ar trebui sa faca o facultate si sa se indrepte spre meserii intelectuale.
Dar na, introvertii au o viata grea in Romania din cauza stereotipurilor prostesti de la noi din tara care zic ca daca esti tacut esti un om prost sau de nimic ceea ce e in totalitate fals.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se mai merita sa mai fi angajat, doar patron sau altceva, parlamentar, dar angajat in niciun caz nu se mai merita.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu lucrezi mori de foame ca nu mai îți dă nimeni nici un ajutor. Vrei nu vrei tot trebuie sa lucrezi

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa a fost de cand lumea, cine nu munceste crapa, dar in UE cel putin la nemti nu crapi, iti da unde sa stai, iti plateste chiria, apa calda, rece, caldura, iei si cam 400 Euro pentru telefon si mancare.

Dar trebuie ca lunar sa aduci 8 CV (sau 4) la oficiu de munca respinse, si sa nu refuzi nici o munca data de ei.
Dar iti da daca nici una din cele doua nu merg, la infinit iti da daca la infinit nu gasesti (desi putin probabil).

Acolo si daca iti respinge CV, iti trimite acasa notificare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu s-o merita sa fi angajat, dar de unde bani atunci?
Ca e de ales: ori mori pe strazi, ori faci ceva chiar daca pe sal mai mic.
Ca patron si parlamentar nu se ajunge cu una cu doua.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stiu ma, ziceam si eu asa, m-am saturat sa schimb locurile de munca pentru ca nicaieri nu e bine, nici daca esti ceva sef de tura/echipa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia e, ori ai studii si prinzi ceva okey, ori ai pile si prinzi iar ceva ok, gen politie unde te plimbi cu masina cu colegu si nu faci mai nimic, ca la politie aia fac doar 10 luni scoala de agenti si gata, nu trebuie studii, doar bacu.
Se da un examen, dar cu pile merge si fara, treci ca si cum ai luat, sau la politia locala te baga si fara scoala asta.
Astia freaca mai tare menta, cu mai putine atributii ca politia nationala.
E sal putin mai mic insa.

Adevarat ca mai patrulezi si iarna, dar aia e!
Insa nu te *** nimeni la cap, n-ai norma, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si iesi la pensie la 45.
Si in jandarmerie tot asa e, nu faci nimic, doar daca esti trimis la evenimente.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar trebuie sa ai pile sa ajungi acolo.
Daca nu...inveti si iei un post mai bun pe capu tau, insa de multe ori tot politistii o duc mai bine ca aia din banci, etc, unde lucra de rup pe cam aceleasi salarii.

Medic mai merge, dar si acolo nu prea ai post la stat, si la privat e cam totul ocupat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu am dat la armata la sgp, de 3 ori, mi se pare un sistem comunist avand in vedere ca am luat probele de fiecare data cu punctaj mare si nu am prins loc.
Intra cam cine vor ei...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca intra cine vor ei, asta stiam, am intrebat un politai cine intra la scoala de politie de la Campina si zice "cine are mai multi bani".
Deci daca ai pile intri si daca nu esti capabil sa treci examenele cumva.
Dupa aia ca loc de munca poate prinzi, ca aveau astia nevoie de politai parca intr-o vreme.