| anonim_4396 a întrebat:

1. Pentru o începătoare, cât de greu este să lucrezi ca vânzătoare (haine/alimentara/supermarket etc)?
2. In cât timp poți învață să folosești casa de marcat?
3. Voi, ca prim job, ce ați alege? (adică, ce meserie ați alege, începând de la 0, nestiind sa faceți nimic?)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Orice meserie trebuie invatata de la 0, prin pasi mici si multi, pana ce capeti experienta. E ca si copilul care intai invata in patru labe, dupa care se ridica si face primii pasi, iar mai tarziu poate ajunge alergator de performanta.

2. Casa de marcat nu este prea complicata, mai putin decat un calculatorsau telefon. Operatiile simple se pot invata in 1-2 zile, iar pe parcurs - cu ajutor - poti sa te deprinzi si cu operatiunile mai complexe (corectarea erorilor de introducere, diferite totaluri, lucrul cu diferite cititoare si intretinerea aparatului etc.).

3. Mi-as alege un job apropiat hobby-urilor mele. Astfel nuar fi plictisitor, dimpotriva.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu-i greu deloc! Pentru o incepatoare, vei fii folosita intai la curatenia magazinului si la pus marfa pe raft, dupa care vei fii pusa sa vinzi.
2. Casa de marcat o inveti dupa cateva luni de experinta de la angajare. Nimeni nu te baga in casa de marcat de la inceput, daca nu are intai cazierul tau judiciar si nu ai experinta la casa de marcat. Daca treci de testul de credibilitate si faci dovada ca se poate conta pe tine, probabil ca te vor puen si la casa de marcat.
3. Primul meu job a fost de asistent contabil si administratie, la o companie, eu fiind la acel moment studenta. Bineinteles ca am devenit contabila si practic meseria asta de peste 30 de ani.

| Justme1997 a răspuns:

Depinde de fiecare cat de repede se învață cu casa, si de ce tip de casa este. Mie mi-a fost destul de greu, am o casa de marcat touchscreen care da erori constant si nu găsești toate ingredientele la locul lor. Am o luna si tot ma mai incurc laughing am ales ca prim job ceva gen fast food de salate, nu stau prea mult la caserie

| ovidiu123432 a răspuns:

Nu vad ce ar fi greu in a fi vanzatoare.
Depinde de fiecare firma.
As alege job-ul pe care l-as putea avea dar si sa-mi placa cat de cat in acelasi timp.