| anonim_4396 a întrebat:

1) Se poate lucra ca traducător la domiciliu (cu carte de muncă)? 2) Dacă da, cât câștigă un traducător (aproximativ)? 3) Eu știu limba engleză, vorbesc fluent, scriu corect etc, însă nu am facultate decât liceul terminat+bacalaureat, în cazul ăsta aș putea lucra ca traducător? 4) Unde m-aș putea interesa pentru a mă angaja?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca cineva te-ar angaja ca traducator sa lucrezi de acasa.
In principiu, traducatorii lucreaza intr-un birou la servici, alaturi de departamentele care au nevoie de documente traduse ori la cabinetel de avocatura, unde vine clientul sa traduca anumite acte.
In ambele cazuri, ai nevoie de certificari ca esti traducator autorizat.
De acasa, poti traduce doar pentru tine si placerea ta, eventual poti intra pe diverse site-uri sa scrii articole, dar nu cred ca poti afce bani din asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Bineinteles. Iti faci un sereleu si te angajezi tu pe tine. Eu fix asta fac.
2. Iti dai seama ce intrebare timpita e asta, nu?
3. Nu neaparat traducator. E munca de uzura si platita prost. Daca chiar ai habar engleza, atunci iti poti gasi nu foarte greu de scris pentru site-uri din afara. Sint foarte multe care cauta, se plateste de la extrem de prost la foarte bine.winking
4. Calculator ai, net ai, cap ai... minte iti mai trebuie. Oare unde?