| Ciupercă_Sergiu_1994 a întrebat:

A vrea să mă fac judecător şi a vrea să ştiu de ce studii am nevoie (am auzit de INM) şi dacă trebuie şa fiu avocat mai întâi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa termini o facultate de drept, sa obtii licenta, sa reusesti la examenul de admitere la INM, sa termini studiile aici si sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci stagiul de practica 1 an si sa reusesti la examenul de capacitate.
Detalii gasesti in L.303/2004, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, in special art.12 si urmatoarele.
Nu trebuie sa fii avocat.

| Ciupercă_Sergiu_1994 explică:

Către timp dureaza studiile?