Janina
| Janina a întrebat:

Acum ceva timp am dat proba pentru postul de reporter la un ziar! am luat, am un contract cu ei, insa nu sunt multumita. Dimineata cand intru in biroul ala simt ca ma sufoc! Certuri, injuraturi, reprosuri, mi-au jignit familia si prieteni...nu tin cont de munca noastra. Ma trimit sa fac materiale, iar apoi isi ia ei drepturile. Salariu nici sa nu mai vorbim...nu se tin de cuvant, nu mi-au dat nici macar jumatate din el. Am vorbit cu cei mari de la ziar, ca pe sef in doare in pix si pareau total dezinteresati ca eu nu am luat salariul.
as vrea sa renunt! nu cred ca as mai putea continua asa! insa pe de alta parte... jurnalismul este ce mi-am dorit mereu sa fac!
ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Ralluca a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu renunti, nu acum, mai ales pe criza asta. Bine, rau, cum iti este acolo...candva te va ajuta perioada asta, in sensul ca daca ai supravietuit in asemenea tensiune, te vei descurca de minune in orice context apoi. Si eu tot in domeniu lucrez, si am stat intr-un loc 3 luni fara niciun ban, pentru ca am vrut sa invat, si in final, am avut numai de castigat.

10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista si alte ziare. Sa zicem ca partea cu salariul poate nu e importanta, atat timp cat iti place ceea ce faci, dar faptul ca simti ca te sufoci cand intri in birou, injuraturile, reprosurile, jignirile, faptul ca nu tin cont de munca ta... asta e mai grav si s-ar putea sa te faca sa urasti jurnalismul. Nu pot sa iti spun "pleaca" fiindca nu e viata/slujba mea, dar gandeste-te cat de mult iti place aici, stiu ca in birou e aiurea, dar in rest? Simti ca faci jurnalism, iti place partea din afara biroului de aici? Fa-ti o lista cu ce iti place la slujba asta, ma refer la ce iti place aici, nu la slujba de jurnalism. Si daca sunt mai multe motive sa pleci decat sa ramai, cauta-ti alt post. Sau poti sa inveti sa ii ignori si sa te "inchizi" in mica ta lume de ziarist pentru cele 8-9 ore cat stai la munca.
Sper ca o sa iei decizia cea mai buna pentru tine. Succes.

| hândel a răspuns:

Sa-ti cauti alt ziar, desi e cam greu sa prinzi o fereastra. Oricum, nu-i permite nimanui sa te trateze ca pe un om de nimic. Depui un serviciu si, trebuie sa fi compensata si respectata. Poate seful tau e fostul sef al cumnatului care a fost actionat in judecata de patronii straini ai unui supliment de Buc. Ala era un porc betiv. Isi trata oamenii ca pe gunoaie, injurandui zilnic pana intr-o zi, cand n-a mai venit la munca. Sunt profitori. Atunci cand vad un tanar fara experienta, il joaca cum vor. Iti urez mai multa bafta in viitor.

| ilie a răspuns:

Incearca sa vezi daca in alta parte vei putea lucra sub alta forma si eventual sub pseudonim acum este plina piata de publicatii si daca poti sa faci si foto, atunci cred ca ai avea mai multa cautare sau poti unele materiale sa le vinzi direct publicatiilor. Miar placea sa fac si eu dar nu am posibilitatile necesare. Sper sa rezolvi cu bine situatia.Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre sa faci totul sa te impui altfel nu va merge caci vei fi data la o parte.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fa un material, in care sa expui, in extenso, si cu argumente, ceea ce ne-ai scris noua, dar fara sa scrii ca se injura, ci cauti alt termen adecvat, si iti ceri drepturile, aratand/enumerand materialele, timpul lucrat efectiv, implicarea si dedicarea ta, vs neplata! Si o depui, cu cel putin 2 copii, pentru tine, pe care ceri sa ti se puna nr de inregistrare! Ai grija, ca desi Legea spune ca raspunsul trebuie sa vina in cel mult 30 de zile, Nu se respecta, pentru ca nu e sanctionata depasirea termenului! Atentie! Nu ai spus ce fel de intelegere/contract (perioada de proba, etc) ai cu ei! DECE ti-au jignit familia si prietenii?! In functie de rezultat, cum te mai simti/rezisti,... hotarasti! Mai sunt multe redactii/publicatii! Sper ca nu te-ai iluzionat ca presa e o lume ideala! Si presarii sunt oameni, unii asa, altii, altfel! Ori rabzi, iti faci treaba, si inghiti, de dragul de a profesa, ori cauti si cauti, si tot cauti! Success!

| Flav a răspuns:

Exact aseara ati lamurit unei domnisoara ca e de viitor jurnalismul. M-am abtinut sa zic ceva la intrebare in legatura cu asta, dar acum va intreb pe voi, cei ce-ati indrumat, unde e viitorul? Uite ce i se intampla lui Secretel. Ca jurnalist, in ziua de azi, trebuie sa-ti calci pe onoare, trebuie sa produci stiri indiferent daca sunt adevarate sau false, trebuie sa alergi toata ziua ca sa produci evenimente, intamplari.Toate acestea ca-ntr-un final sa n-ai niciun merit, sa vezi cum munca ta esti distribuita altora!

| SimpleSergio a răspuns:

Incearca sa supravietuiesti cumva.gandeste-te si la tine, la sanatatea ta! Gandeste-te ca poate asa a fost sa fie :).eu unul cred in destin.si cred ca toate lucrurile care se intampla sa intampla intotdeauna cu un scop...cu o parte buna a lucrurilor pe care nu o vedem :) Apoi e bine de luat in considerare proverbul "Un sut in fund... un pas inainte". Ai mai putea sa inveti sa te impui :)...sa-i lasi fara replica...sa ai replica la tot ce spun ei :)... Poti invata cate ceva si de la Oana Zavoranu...care a facut-o de tot rahatu pe Monica Columbeanu. ...1953.html. Mult succes in continuare! Multumesc si o zi cat mai placuta va doresc!

Janina
| Janina explică:

Stiti cum e la noi: avem niste articole cheie care trebuie realizate la care se adauga neaparat parerile oamenilor. de multe ori omul nu vrea sa isi spuna numele insa pentru ei nu conteaza, fac scandal si din asta!
am fost la o librarie mare din oras sa fac un material iar patroana mi-a facut un scandal monstru, a zis ca ziarul nostru a instituit din nou fenomenul de spaga pentru carti ca pe vremea lui Ceausescu si mi-a zis o gramada de lucruri urate. am vrut sa fac materialul si sa prezint parerea ei...si mi-au interzis.
eu scriu ceva din declaratiile oamenilor si ei modifica articolul si pun exact opusul la ceea ce au zis persoanele respetive, si semneaza cu numele meu. Eu pot fi trasa la raspundere de omul respectiv pentru asta dar nu le pasa!

| ...nimeny... a răspuns:

Cauta-ti alt loc de munca
Din ceea ce spui prea te maltrateaza straight face
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta-ti ceva asemanator. www.folderjobs.ro