| KodrutZ a întrebat:

Ai de ales intre freelancer cu venituri de la zero la peste 10.000 RON lunar, program dupa cum te taie dar si dezavantaje gen fara concedii platite samd si salariu de 1200 EUR net, dar legat de program fix, si restul de belele aferente unui job "9 to 5". Ce alegi si de ce?

16 răspunsuri:
| KodrutZ explică:

Ca sa iti faci o mica idee, ca freelancer pot sa fac destul de usor 100-120 EUR pe zi si sa imi ramina timp sa ma duc cu asta mica la gradinita, sa o aduc inapoi, si sa ma si culc inainte de 12. La un job "comod" pe nisa asta nu faci atitia bani nici daca dai bot in office-ul sefului...

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta e faza, cuvantul ala POATE nu prea imi place. Implica probabilitate.

Aici e vorba de tine, iti poti asuma probabilitatea sau nu? Daca da, freelance, daca nu, angajeaza-te.

| KodrutZ explică (pentru Dugalle):

Pai depinde de tine. Cum ziceam, la un job "obisnuit" ti se pare ca mai ai vreo urma de certitudine zilele astea? La ceea ce lucrez in mod normal ca principala sursa de venit ("mod normal" adica "proiect principal ca freelancer") am mai bine de doi ani si o chestie e sigura - cu cit bag mai mult, cu atit cistig mai mult. Plus ca depinde si de cursul dolarului, dar nu fac zeci de mii cit sa conteze prea mult.

| CPAElites a răspuns:

Freelancer.
Eu as prefera sa lucrez pentru mine, sa-mi deschid propria mea afacere.
As vrea sa-mi fac un site Pay Per Install s-au CPA.

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Administratorul https://www.cpagrip.com/ castiga peste 100000$ pe luna.

| Dugalle a răspuns:

Eu aleg jobul. Am un venit fix, sigur si daca imi fac treaba bine si eficient o dau fuguta acasa ca nu mai am ce sa fac. Am concedii platite, asigurare de sanatate, pe scurt am.

De ce? Pentru ca eu sunt mai lenes de felul meu. Nu aleg freelancer pentru ca in loc sa fiu cu 1200 de euro in buzunar as fi cu 100 de euro sau cat mi-ar fi mie suficient.

| Dugalle a răspuns (pentru Dugalle):

Alta chestie ce mi-a venit acu' in minte. Experienta si posibilitatea de avansare.

Dupa ceva timp ori sunt avansat ori ma duc pe un post mai bun la alta firma in care as face aproape aceleasi chestii dar pe bani mai multi. La pensie stiu ca am pensie atat de la stat cat si privata ( vreau sa am si pensie privata, ia-o pe asta! ).

| KodrutZ explică (pentru Dugalle):

Da, insa intotdeauna te-ai puteai provoca "luna viitoare trec de XXX EUR/USD/RON" si ai putea face treaba asta eficientizind activitatea/muncind mai mult. La job daca tragi ca vita in jug si intr-o luna bagi triplu, salariul tot ala ramine.

| KodrutZ explică (pentru Dugalle):

Pai... am uitat sa mentionez cumva? Plan privat de pensie/asigurare de sanatate/viata mi-am facut deja, ca nu sint dildau, daca crap trebuie' sa aiba si nevasta-mea si fiica-mea un motiv de bucurie. De avansat/experienta da si nu prea, postul e deja la nivel de senior, iar media pe ramura e undeva pe la 2000 RON, daca nu mai putin. Ideea amuzanta e ca daca ma angajez in termenii mei, voi fi platit cu mult mai bine - ca sa iti faci idee - decit posturile similare de la Amazon Romania.

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu iti stii situatia mai bine, fa cum a facut si Lincoln. Pe o foaie scrie in dreapta Freelancer si in stanga Angajat.

Scrie toate lucrurile bune la fiecare si dupa negative si cantaresti.

Eu cum sunt o persoana mai comoda, prefer sa fiu angajat decat freelancer.

| Dugalle a răspuns (pentru Dugalle):

Nu pot sa argumentez pentru sustinerea freelancingului pentru ca nu stiu ce implica la propriu, ce se munceste, cat se munceste, cat se plateste, etc.

Cum am zis, fiind o persoana mai comoda de felul meu, prefer sa fiu angajat.

| ishallhelpyou a răspuns:

Freelancing si job? big grin iti permite programul sa le combini? Mai bine zis munca ta?

Daca nu, eu as alege freelancing, ai putea sa iti iei concediu cand vrei, ca nu este platit, acuma hai sa fim serios, una este sa castigi 5k ron alta e sa castigi 10k... iti platesti singur concediul la astfel de diferente big grin

| KodrutZ explică (pentru ishallhelpyou):

Nu ai in vedere dezavantajele. Din aia 10k in caz de iti sare calculatorul in aer ti-l platesti, asigurare/pensie ti le platesti, vacanta ti-o platesti. Te spitalizezi sau ceva, platesti si pierzi si pe partea ca nu poti lucra. Nu privi problema superficial. Am specificat "1200 EUR net" tocmai fiindca aia 0-10.000 RON sau peste sint bruti.

| ishallhelpyou a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu risti, nu castigi, este decizia ta, nu se stie daca calculatorul o sa pice maine, nu se stie daca o sa ti se intample ceva sa fie nevoie de spitalizare, si tot asa. totul este relativ.

| KodrutZ explică (pentru ishallhelpyou):

Daca eram pe principiul cistigul inainte de toate, faceam porcarii ca alea mentionate de zDanuTz si cistigam de 4-5 ori mai mult lejer. Din fericire, mai exista si oameni cu principii si ceva valori pe planeta asta.