| sweetglitter a întrebat:

Ai nevoie de facultate pentru a deveni bibliotecar? Este o meserie grea?

5 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Nu este o meserie grea, e mai mult plictisitoare.

| Sophieka a răspuns:

Nu este o meserie grea, dar la mine in oras se cer studii superioare pentru a deveni bibliotecar.
Am vrut sa aplic mai demult dar nu ma incadrez, neavand studiile anumite care s-au cerut.

| Sophieka a răspuns:

S-ar putea ca salariul sa nu fie unul satisfacator si imi e ca va fi foarte plictisitoare aceasta meserie.

| SingleForOne a răspuns:

Legea Educatiei Nr. 1/2011
Art. 250
Pentru ocuparea funcțiilor didactice auxiliare trebuie îndeplinite următoarele condiții de studii:
a) pentru funcția de bibliotecar, de documentarist și de redactor - absolvirea, cu examen de diplomă, a unei
instituții de învățământ, secția de biblioteconomie, sau a altor instituții de învățământ ai căror absolvenți au
studiat în timpul școlarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa funcția de
bibliotecar, de documentarist sau de redactor și absolvenți ai învățământului postliceal sau liceal cu diplomă
în domeniu/absolvirea cu examen de diplomă a unei instituții de învățământ, secția de biblioteconomie, sau
a altor instituții de învățământ ai căror absolvenți au studiat în timpul școlarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa funcția de bibliotecar, de documentarist sau de redactor și alți absolvenți ai învățământului superior, postliceal sau liceal cu diplomă, pe perioadă determinată, dacă au
urmat un curs de inițiere în domeniu.
(celelalte b, c, d, etc sunt pentru alte posturi).

| BumiWolfie15 a răspuns:

Nu cred că ai avea nevoie neapărat de facultate, dar depinde și de prestigiul bibliotecii la care lucrezi. Mie mi s-ar părea de ajuns doar să fi citit o grămadă de cărți și să te pasioneaze în mod deosebit cititul. La unele îți dai CD-ul ca la celelalte joburi și de preferat ar fi să fi făcut facultatea de litere. Nici o meserie prea grea nu este din punctul meu de vedere, dar depinde de ce fel de persoană ești. Stai ore blocat între patru pereți cu sute de cărți alături și nici salariul nu e prea mare. Îți poți împărtăși iubirea de lectură cu cei ce vin acolo și îți cer recomandări de cărți pentru ei. În unele cazuri trebuie să fi responsabilă și de curățenia încăperii, dar în special de ordonarea cărților. La cât de puțină lume mai citește cărți în zilele noastre chiar nu ai avea mult de lucru.