regis
| regis a întrebat:

Ai un job care iti place, esti mulțumit si de salariu. Ti se propune sa treci intr-un departament conex, cu sarcini mai plictisitoare, dar pe un salariu mai bun. Pentru ce procent ai accepta schimbarea?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu as accepta schimbarea, banii ii iau odata la luna fie mai multi fie mai putini, dar eu trebuie sa ma simt bine zilnic.

12 răspunsuri:
| Celula44 a răspuns:

Depinde cat de plictisitoare si cat de mult ar creste, stii cum vine. in prinicipiu nu cred ca as accepta pentru putin mai multi bani ca dupa devii nemultumit tu insuti de ceea ce faci sau nu o sa fii pe deplin multumit.

| sierra1 a răspuns:

E SF sau e cazul tău?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si resposabilitatile cum sunt la noul job?
totusi, chiar e cineva care renunta la bani mai multi?

| Frank51 a răspuns:

50%. Însă în viața reală e mult mai greu de decis față de cazuri ipotetice, că avem rate la casă și orice procent e ceva.

| BeingSelfless a răspuns:

30-40%... depinde de mine, de manager, de colegi, volumul de muncă, tipul de activități, scopul acestei poziții în viitor, responsabilitățile acestei poziții, etc.

| Etoilefilante a răspuns:

Dacă îți place și jobul și salariul de ce sa l schimbi? Poate doar daca ai o familie mare sau ai nevoie urgenta de bani. Gândește te că o mare parte din viața ta o petreci acolo

| Lioana a răspuns:

Alegerea depinde de foarte multi factori. Cat de mult am nevoie de acea marire de salariu? Cat de mult imi place actualul job? Cat de mult imi displace viitorul job? Sunt in stare sa fac fata la noul job? Va trebui sa fac mai multe ore suplimentare? Imi va afecta asta starea psihica? Voi fi mai stresata? Imi va afecta asta viata personala?
Nu pot decide decat intr-un caz concret. Poate si acolo as sta mult pe ganduri.

| anonim3247 a răspuns:

Contează și distanța până unde e locul de muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as muta 100%, pentru bani curat si canalizarile dar aici depinde de tine. Daca spui ca-ti place postul de acum si sa zicem ca faci 4500-5500 ron pe luna si te descurci cu ei nu are rost sa te muti.Te chinui pentru niste bani, dar depinde si ce urmaresti tu in viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Încă nu am ajuns atât de matur încât să accept joburi doar de dragul câștigului.
Fac doar ce am chef, ce îmi aduce un minim de satisfacție și cât mai puțină responsabilitate.
Deci aș refuza oportunitatea, și nu ar fi o premieră.

regis
| regis explică:

@Celula44 - "putin mai mult" e relativ. Eu intrebam cat este (in procente) SUFICIENT de mult
@sierra - irelevant. Sa zicem ca e SF.
@suntserios - pentru 3% oricine ar renunța. De aia intreb pentru ce procent qi accepta. Ca responsabilitate, e cam acelasi nivel.
@sssofia - pentru ca muncim pentru bani, iar mai multi inseamna mai bine
@anonim3215 - reciteste ipoteza.
@6Radu5 - reciteste intrebarea.

Răspuns utilizator avertizat