| Stefan_Alex_1990_rkyN a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine la 2 ex:::::1.raportul perimetrelor a doua patrate are valoarea 1.8.care este raportul ariilor? 2.Valoarea raportului latimilor a doua patrate este 2.56.Care este raportul perimetrelor? DAU >>>>FUNDAAA

1 răspuns:
| ZiBa a răspuns:

Salut. La ex.1 daca raportul perimetrelor a doua patrate este 1, 8 inseamna ca si rapotul laturilor este tot 1, 8. Deci raportul ariilor este 1, 8*1, 8 (1, 8 la puterea a doua).
La ex2. Raportul latimilor a doua patrate e 2, 56 deci si raportul perimetrelor e 2, 56 pentru ca laturile sunt egale.
Sper sa te ajute. C'ya.