| GeorgeOG19 a întrebat:

Am 1.78 si 107 kg.Sunt foarte lat in spate, am o musculatura mai dezvoltata, o constructie mai solida.M-am inscris la mapn si m-am uitat pe un tabel unde ai niste indici de toleranta intre 25 si 30. Mie la momentul de fata imi da 33.Incerc sa mai slabesc pana atunci cat se poate. Oare credeti ca se vor respecta indicii aia sau se merge si dupa ochiometru?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"niste indici de toleranta intre 25 si 30"? - ce-i cu ăia, ce reprezintă, la ce se referă, cum se calculează, spune dacă vrei răspunsuri bune

| GeorgeOG19 explică (pentru sierra1):

Indice masa corporala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La inscrierea in MApN, din cate stiu se face un examen medical amplu, nu ai cum sa scapi cu incompatibilitate fizica.
Poate vei scapa de niste kilograme antrenandu-te pentru proba fizica.

| alina2k18 a răspuns:

Daca tu o sa ai indice 29 dar nu ai burta esti valabilwinking
Ca daca atarna stratul de sunca si ai si peste 110cm in talie nu e bine cam deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar la piață nu se merge cu ochiometrul. Până și acolo se folosește cântarul.
Practic, cu câte kilograme ești... peste?

| GeorgeOG19 explică (pentru anonim_4396):

La 95 as fi chiar la limita

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

12 kilograme? Păi, asta e un fleac.
Eu am slăbit 20 de kg în șase luni doar pentru că am scos din alimentație carnea, lactatele și ouăle. (Nici măcar n-am făcut sport)

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

La 178, aia e limita de obezitate. Nu e bine și nu te imbata cu apă rece

| GeorgeOG19 explică (pentru sierra1):

Pai da.La limita aia pentru "corp normal" nu o sa pot ajunge pentru ca nu imi permite geneticul.Nu am de unde sa scad pana la 70kg cat cer ei.

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Te impaci cu ce ai și gata, asta e!

| GeorgeOG19 explică (pentru anonim_4396):

M-am apucat de acum.pana in 22 luna asta sper sa ajung macar la 99-100.

| Reghqen a răspuns:

Eu cred ca se vor respecta indicii aia, poate se merge și după ochiometru, nu știu cu exactitate. Revenind la întrebarea ta, dacă vrei să slăbești te poți apuca de o dieta până ajungi la 95-100 kg, iar apoi să te apuci de sală, dacă nu ai putea să te apuci direct de sală și să slăbești și în timpul sălii. Alegerea ta, fa cum crezi ca este mai bine după părerea ta, cert este ca, după părerea mea o să ai un corp invidiabil peste câtiva ani. happy

| armygirl a răspuns:

S-au modificat indicii antropometrici. Și ca să contrazic pe cineva de aici, curios, dar la unele spitale militare chiar nu fac mare brânză când vine vorba de greutate. Unii au fost întrebați câte kg au și cam atât, fără cântar. Depinde de spital.