| dMgalex a întrebat:

Am 14 ani. Am 3 pasiuni care corespund cu urmatoarele 3 meserii:in domeniul auto inspector RAR, in domeniul medicinei medic legist, si contabil. VVreau sa stiu cat trebuie sa invat ca sa ajung la fiecare meserie, cat sunt platit?

Răspuns Câştigător
| RMihai a răspuns:

Inspactor RAR, trebuie sa ai un liceu de transpoturi cred si scoala de mecanica de ex daca le ai cu masinile poti sa-ti deschizi service auto se castiga f bine din masini mai ales la noi, legat de celalalte mesrii ca medic legist iti trebuie medicina inveti de te rupi ca sa iesi dupa muuulti ani de facultate la un salariu de 10 mil de medic rezident abia dupaceea sa devii expert ca medic sa ajungi la un salariu considerabil, legat de meseria ca si contabil la fel ca in cazu medicinei, multa carte si in rom se plateste extrem de prost

2 răspunsuri:
| nonameanca a răspuns:

Ca sa ajungi contabil trebuie sa faci liceu economic (la sfarsitul caruia primesti si o licenta - daca treci un examen) dupa care te si poti angaja, dar cu un salariu modic. dupa ce termini liceul dai la ase la facultatea de contabilitate si informatica de gestiune si cred ca se fac vreo... 5 ani cu tot cu master (?) nu sunt sigura. cert este ca numai daca ai si facultatea te poti angaja ca expert contabil...si cu un salariu bun. daca dai la ase te poti duce la orice liceu (profil), dar conta nu e atat de simpla incat s-o intelegi de la niste profi universitari care explica in 3 peri, asa ca un liceu economic te-ar ajuta f mult!
in ceea ce priveste celelalte meserii, nu am nicio idee

| Tom a răspuns:

La contabil are dreptate nonameanca cat despre celalalte meserii ca sa ajungi medic legist va trebui sa inveti cel mai mult.Printre celel mai grele facultati e cea de medicina si va trebui sa faci vreo 6 ani iar apoi vei primi un salariu modest doar daca te vei duce dincolo vei fi bine platit iar ca sa ajungi inspector RAR iti trebuie sa ai pile bune in domeniu si ceva banitongue