| b34TdoWnLiV3 a întrebat:

Am 15 ani, 1.78 si 60 de kg si ma gandesc sa ma apuc de sala..multi imi spun ca nu e bine.voi ce imi recomandatii? va rog mult cu sfaturi puppy dog eyes Funda:*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La sala mergi după împlinirea vârstei de 16 ani!
Pa, pa.

| ale28bz a răspuns:

Când spui, vreau să mă apuc de sală" dacă te referi exerciţi care să îţi mărească masă musculară, creatină suplimente nutritive hormoni şi steroizi şi alte prosti clar nu e bine. Poţi însă merge la sală pentru tonifiere şi formare, diferenţa între cele două metode
Pentru mărirea masei musculare se fac 3-4 seri a care 10-12 repetări cu greutăţi foarte mari (aproape maxim) exerciţiul se face lent sau smuls (rapid, forţat) se lucrează 2 grupe de muşchi pe zi după un program bine stabilit
La vârsta ta apar probleme la împins deasupra capului, chiar şi cu brâu pot apărea probleme de coloană. Aceste execuţi îţi pot stopa creşterea în înălţime, îţi pot cauza rupturi musculare şi de tendoane, eşti prea fragil pentru sală la nivelul ăsta...
Dar poţi face altfel de sală (pregătitoare)
Exerciţi cu greutăţi mici în seri de 4-5 cu număr de repetări 12-14 fără, suplimente" dar cu o alimentaţie adecvată (proteică), carne de peşte pui, vită, fără grăsimi, lapte, paste făinoase (orez) lapte, şi ouă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ale28bz):

De ce pui steroizii in aceeasi enumerare cu suplimentele?

esti doar un copil mic, nu?

| ale28bz a răspuns (pentru Cosmin86):

Ideea era ca la varsta lui sala trebuie facuta pe,, curat´´, poate asa intelegi de ce

| Cosmin86 a răspuns (pentru ale28bz):

Si cu suplimente nu mai e pe curat sau ce? stii macar ce sunt?

| ale28bz a răspuns:

Nu vreau sa intru in popemica cu tine e clar ca esti unul din,, naivi '' care cred ca suplimentele nutritive pentru crestera musculara sunt naturale si ca nu au efecte secundare, atunci te intreb de ce se fac cure cu intreruperi? ai citit compozitia vreunui supliment ca
True Mass
Animal Pak
Natural Sterol Complex
Mega Mass
ProTec Whey Protein
Pe langa zer coji de ou si alte produse animale vezi ce mai au in componenta