| jacko a întrebat:

Am 15 ani si as dori sa stiu cu ce se ocupa mai exact un lacatus mecanic..detaliat....daca este grea aceasta meserie...este banoasa in strainatate

Răspuns Câştigător
| alin334 a răspuns:

LĂCĂTUŞ MECANIC
PROFIL OCUPAŢIONAL
Descrierea ocupaţie: Practicanţii acestei ocupaţii asigură funcţionarea maşinilor, utilajelor şi a
echipamentelor mecanice; confecţionează piese metalice de schimb pentru diverse utilaje şi efectuează
întreţinerea şi repararea acestora.

A. Sarcini principale
Această componentă cuprinde acele sarcini aferente unei ocupaţii care au cea mai mare importanţă pentru
ocupaţia respectivă şi permit diferenţierea între o persoană cu performanţe ridicate în profesia respectivă
(expert) şi o persoană cu performanţe reduse (novice).
• Montează piese, asamblează utilaje şi efectuează probele de funcţionare ale acestora;
• Decupează, fasonează, nituieşte, sudează şi lipeşte elementele metalice şi execută
încorporarea lor;
• Verifică şi menţine stocul de materiale, piese de schimb şi scule;
• Realizează desenele de execuţie, citeşte şi întreţine schiţele tehnice;
• Supraveghează periodic ciclul de lucru pentru fiecare utilaj pentru a se asigura de buna
funcţionare a acestuia;
• Confecţionează piese de schimb pentru utilaje şi efectuează întreţinerea şi repararea acestora;
• Verifică respectarea normelor de calitate ale produselor realizate şi remediază deficienţele
apărute;
• Efectuează proba de mers în gol şi proba de mers în sarcină, constată şi remediază eventualele
defecte apărute;
• Controlează şi verifică instalarea, modul de operare, de întreţinere şi de reparare al maşinilor şi
echipamentelor pentru a se asigura că acestea sunt instalate şi funcţionează conform
specificaţiilor tehnice;
• Asigură menţinerea funcţionării corecte a aparatelor şi instrumentelor de măsură şi de control
conform instrucţiunilor de lucru specificate;
• Reglează utilajele şi selectează parametrii regimului de prelucrare în funcţie de caracteristicile
pieselor realizate;

bafta!