| IngerAlb a întrebat:

Am 15 ani si inca sunt foarte nehotarata pe ce sa ma axez in viitor.Initial,voiam sa devin ceva in domeniul IT, dar mie sincer informatica mi se pare foarte grea..adica toate problemele alea si nu stiu cum sa imi dau seama de algoritm si toate alea.Tic-ul imi place. Imi place si matematica mult. Puteti sa-mi dati mai multe detalii despre joburi in domeniul IT,dar care sa fie si banoase? Si niste joburi care folosesc matematica, tot banoase? fundita

11 răspunsuri:
| alexia28 a răspuns:

Hey.ce te sfatuiesc e sa iti faci o analiza.si sa.vezi ce-ti place....Si eu zic ca informatica e.grea....vezi si.tu ceti place...Succes

| aditimus a răspuns:

Vanzarile sunt banoase, axeaza-te ori pe it in vanzari nu doar programare fa cel mai bine o facultate in it si ai sa vezi cate usi se vor deschide, daca nu a doua optiune poti sa te faci fotograf/pictor sau cantareata nu doar vocal (pian)!

| ROZzMania a răspuns:

Web designer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca zici ca programarea ti se pare grea si nu o intelegi atunci nu are rost sa te chinui. Cu ce faci tu la tic ul ala nu o sa poti face o cariera si nicidecum sa castigi bani seriosi. Joburile bune din IT presupun programare

| Danzell a răspuns:

Finante banci? statistica?
in IT se fac bani destul de multi. mai ales daca este o multinationala.

programarea in principal se bazeaza pe logica, si mai putin pe matematica.
TIC-ul poate sa il faca oricine. e de baza.
daca vrei poti sa te orientezi pe design si creare de pagini web.
invata html 5, css, javascript, jquery.
daca vrei IT in adevaratul sens al cuvantului trebuie sa inveti macar un limbaj. altfel poti sa lucrezi intr-un call center la o firma de IT dar nu poti numi asta IT in adevaratul sens al cuvantului.

incearca sa exersezi cat mai mult pe cont propriu. iar cand nu stii ceva, intreaba iti recomand site-ul Stackoverflow. poti invata multe de acolo.

| flinstone1994 a răspuns:

Statistician ("Actuary")
Un statistician poate prezice cu o mare exactitate riscurile existente in afaceri. Acesti profesionisti folosesc matematica si statistica pentru a analiza consecintele financiare ale riscurilor pentru companii de asigurari, banci, firme de consultanta si guvern.
...suna bine laughing...eu recomand din moment ce iti place matematica si tic-ul ceva in domeniul financiar

| Nicu_Damian_1983 a răspuns:

Daca iti place Matematica, nu te lasa de ea. in acest moment matematica poate fi baza multor domenii de activitate. incearca sa fii foarte buna in aceasta stiinta si ti se vor deschide orizonturi la care nici nu te astepti.

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Daca iti place matematica du-te pe matematica si urmeaza o cariera, de profesoara de matematica.

| angus35 a răspuns:

Du-te la arhitectura daca iti place matematica si desenul.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Iti place TIC-ul, adica sa lucrezi in anumite programe...
Descarca de pe net programe de editat video si invata sa lucrezi in ele, fruity loop studio si invata sa faci negative pentru muzica...

| Mayar a răspuns:

Deci nu este denumire de job, adica or fi, dar in genere, te angajeaza de la facultate la o firma in functie de ce iti place sau de ce iti ofera, nu e ca o denumire anume - toate se leaga intre ele la IT.
Iti recomand sa mergi la IT. E de viitor si e sigur! Ia ceva meditatii si pune-te pe picioare la informatica si ai rezolvat problema!