| Claudia_3811 a întrebat:

Am 16 ani si ma gandesc ca peste 3 ani trebuie sa merg la facultate dar toata lumea spune ca in arad(aici locuiesc) nu se face facultate.Si nu inveti meseria pe care ti-ai ales-o! Profesorii ne sfatuiesc sa plecam la studii in alte tari! Sa plecam din tara asta. Eu m-as duce la facultate in Franta daca as putea ca imi place mult franceza.Imi puteti recomanda niste facultati din Franta sau credeti ca si in Arad se invata nu este numai cu bani!

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt facultati de stat in centre universitare precum Cluj, Bucuresti, Timisoara care au profesori extraordinari. Daca profesorii tai va sfatuiesc sa plecati in alte tari de ce nu va asigura si plata studiilor? Acolo se platesc taxe serioase de scolarizare, nu oricine isi permite sa faca o facultate.

| romeo78 a răspuns:

Claudia, sa stii ca cel mai bine este sa o iei cu inceputul. Mai ai 3 ani pana termini liceul. Cel mai bine este sa te interesezi sa aplici la diverse facultati din strainatate, sa iti trimiti CV-ul. Si infunctie de raspunsuri alegi unde vrei sa studiezi. Problema care se pune este ca trebuie sa stii perfect limba tarii unde vrei sa studiezi. De asemenea si la liceu sa ai note bune, media la purtare sa fie zece. De asemenea depinde de posibilitatile financiare ale familiei tale. Te vor putea sustine acolo sau nu. De asemenea, este bine sa poti sa iti iei o bursa de studii. Totul depinde de tine. Sau poti studia in Arad sau Timisoara, care este aproape de tine. Si la terminarea studiilor poti da la master in strainatate. Oricum succes!