| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, sunt o persoana cu caracter, in viitor as vrea sa ajut persoanele care au cu adevarat ajutorul meu, persoane cazute in accidente, catastrofe naturale, vreau sa-i ajut si sa-i sprijin mai mult moral, dar totodata si fizic.
Intrebarea mea este : Ce "meserie " pot urma mai departe, care este parerea voastra, in ce directie pot sa ma adresez pentru a fi Cineva in viata?
Multumesc, orice sfat imi va fi de ajutor.
P.S.

5 răspunsuri:
| AhileSemiZeu a răspuns:

Nu stiu daca este o meserie sa ii ajuti si fizic si moral. Poti sa alegi medicina, psihologia sau asistenta sociala.

| mixxjim a răspuns:

Nu stiu daca inteleg bine intrebarea ta, dar din ce am inteles nu prea ai cum s afaci sa-i ajuti si psihic si fizic in acelasi timp. ai avea ca variante sa fii psiholog specializat pe cazuri de stres post-traumatic sau pompier pe situatii de urgenta, gasesti aici informatii mai multe sa vezi despre ce vorbesc http://www.igsu.ro/domenii_interventia_su.html. Sa-i ajuti fizic ar mai fi sa fii si kineto-terapeut, cel care face recuperare fizica cu persoanele care au suferit accidente sau boli si nu mai pot merge sau misca membrele. Aici intervii psihic mai putin, doar ca discutii in timpul sedintelor de recuperare. AR mai fi o varianta cumva controversata, cea de bioterapeut, daca nu ma inseala sonoritatea numelui tau acolo sunt oameni cu calitati absolut deosebite in directia asta si sunt si niste scoli foarte bune, dar ceva mai sus :) Nu-ti face griji, esti inca foarte tanar, daca vrei sa faci asta o sa-ti gasesti calea la momentul potrivit. mult succes!

| sad6516 a răspuns:

Ceva cam de genu, partener UNICEF, dar cum saajungi memebru UNICEF? asta e problema

| gabriela2201 a răspuns:

Buna! ma bucur mult ca la 16 ani gandesti asa matur si vrei sa-i ajuti si pe altii, esti de admirat.Nu trebuie sa astepti pana peste 3-4 ani, poti face acum ceva part time-Incepe sa faci voluntariat pentru Crucea Rosie-http://www.crucearosie.ro/......untar.html si de acolo vei gasi oameni care sa te indrume, sa te sfatuiasca ce poti face mai mult, la ce alte organizatii sa te inscrii. Poti sa incerci sa ajuti si copiii din centrele de plasament cu donatii si sa-i vizitezi; si acolo au asistenta si ii poti intreba cu ce asociatii colaboreaza ca sa-i ajute pe copii.

| taviyamato a răspuns:

Pai poti urma geografie cu specializarea Gis, sisteme geoinformatice, si lucrezi cu programe speciale pentru aceste situatii, problema e ca lucrezi in locuri mai izolate, prin munti sau pe la ma.ma. n.a. ibii big grin. Oricum iti recomand specializarea G.I.S. la Geografie daca vrei sa faci asa ceva, si eventual poti face si un curs de prim ajutor, dar te invata ei asta, persoanele cu care vei lucra.