| daana a întrebat:

Am 18 ani si vreau sa pun o intrebare in legatura cu cariera mea. Sunt o fata extrem de sensibila, pun totul la suflet, ma afecteaza fiecare vorba. Imi place sa stau mai retrasa si mai tacuta. Sunt extrem de lipsita de curaj si nu am deloc incredere in mine. Ceea ce e cel mai rau. Bineinteles ca nu imi place sa fiu asa si vreau sa fac schimbari. Intrebarea e: as putea deveni asistenta medicala? Sau m-ar impiedica temperamentul meu? Nu stiu ce sa fac. Mi-as dori sa fiu asistenta, dar nu stiu daca o sa am curaj sa fac analize, injectii, etc. Ar trebui sa-mi fac griji pentru viitor? Sau cu timpul o sa ma schimb? Sunt asa si pentru ca am o mama exttrem de protectiva.

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sigur te vei schimba! Trebuie insa, in primul rand, sa-ti faci una, doua prietene si sa incerci sa mai iesi cu ele intre alti tineri. Numai asa vei prinde curaj vazand si luand exemplu de la ceilalti. Mai cred ca vei ajunge chiar o foarte buna sora medicala ca, dupa cum spui, esti o fire sensibila si poti empatiza cu pacientii. Sigur, in momentul in care ii vei vedea ca au nevoie de tine iti vei face curaj si vei dori sa fii de ajutor. Succes!

| dyana_8491 a răspuns:

Buna! poti devenii asistenta medicala daca nu-ti este frica de sange!
in genul acesta sunt si eu, in afara de faptul ca eu incerc sa-mi inving asta si sa devin asa cum imi doresc! daca nu faci nimic, n-o sa te schimbi! o sa ramai asa! eu am 17 ani acum! si acum 4 ani eram si eu cam la fel cum spui tu( nu aveam incredere in mine, nu aveam curaj), dar cu timpul aceste lucruri s-au schimbat! Am stat si m-am gandit ce au altii in plus fata de mine, iar raspunsul este simplu: Nimic!winking deci cel mai bine ar fi sa-ti impui sa fii altfelbig grin Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-ai dezvoltat personalitatea indeajuns de mult, datorita protectiei excesive a mamei.Trebuie sa iesi din aceasta carapace, sa ai incredere in tine! Vei reusi! Asta nu inseamna sa te indepartezi de mama ta. Sunt sigura, ca vei fi o asistenta pe cinste! Una miloasa si care intr-adevar sa o preocupe de semenii sai. Te vei schimba cu siguranta! Daca ti se pare greu, desi nu cred ca ai nevoie, cere sfatul unui specialist, anume un psiholog. Apoi cred ca, ar trebui sa ai mai multi prieteni, sa socializezi mai mult, nu numai virtual.Pt ca, si de la prieteni, ai ce invata, fiecare are un alt temperament.Succes! Cu siguranta as veni la tine sa-mi faci buba!(injectie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum ehappy incearca sa te integrezi intr-un grup sa iesi mai mult cu prietenii si o sa e schimbi...asta s-a intamplat cu mine-cand ti-am citit intrebarea parca am citit vechea mea poveste...acum sunt altfelwinking o sa te schimbi crede-ma tot ce trebuie sa faci e sa depui efort daca vrei sa devii asistenta medicala: si in invatat si sa lucrezi putin cu vointa tahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Incearca o meserie care sa nu te puna in situatii extrem de stresante.
Ce te faci daca esti asistenta si te trezesti cu o haita de rromi care urla la tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac scoala de sistenta medicala asa am fost si eu la inceput dar sa stii conteaza foarte mult practica pe care ai sa o faci si profesorul care te invata

| Seвi a răspuns:

Esti dizlexica big grin