| Abracadabra22222 a întrebat:

Am 19 ani si anul acesta termin liceul, ma gandesc sa plec in legiune, nu am nimic care sa ma tina aici. Vreau si eu mai multe detalii, despre recrutare, cu cati bani trebuie sa plec acolo sa imi ajunga, probele( aici daca ma puteti ajuta sa imi spuneti exact cam in ce constau), este necesar sa vorbesc franceza?(adica pe net scrie ca nu dar eu cum ma inteleg cu cei de acolo?), daca imi puteti spune ceva si despre salariu( de exemplu la inceput cat iau, la o misiune cat iau, si pe parcurs daca se mai mareste salariul), si in ce consta psihologicul(de acesta imi este cel mai frica si daca ma puteti ajuta explicandu-mi cam in ce consta) si daca reusesc sa intru care batalion ar fi cel mai avantajos?(imi este cam frica sa ma duc la parasutisti). Imi doresc foarte mult sa intru asa ca va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Franceza e obligatorie. Probele sunt grele de la "simpla" condiție fizică la supraviețuirea în medii ostile, trebuie sa ai un psihic foarte puternic de altfel. Restul sunt secrete, ce găsești pe google nu corespunde cu realitatea. Legionarii (sunt si romanii) după terminarea contractului de 5 ani au posibilitatea de a continua sau de a se retrage, iar daca aleg retragerea NU au voie să vorbească despre ce au văzut, auzit sau făcut acolo. Plus ca fiecare din ei devin mașinării de ucis. Din ce am vorbit cu cineva din armata română care are un alt tovarăș fost legionar a spus că după terminarea celor 5 ani (daca rămâi viu) primesti cetățenie Franceza, proprietate in tara de unde provi sau franța (depinde unde vrei) plus multe alte beneficii materiale și financiare, dar nu au voie să vorbească mai multe.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Poti lua legătura pe Facebook cu Eugen Lupu (Babi), este roman fost legionar actual luptător in MApN.

9 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Ba de-al naibii de inteleg de ce ai merge in legiunea franceza. Avantajele materiale? Ai destul si aici in armata, fara sa risti sa fii ucis prin niste tari africane sau pe unde naiba ii mai trimit francezii pe aia. Ca ai drept dupa sa stai in Franta? Il ai deja, esti in UE, maine poti pleca sa iti cauti un job acolo.
De ce naiba ai vrea sa fii carne de tun pentru francezi nu inteleg.

| Abracadabra22222 explică (pentru AndreiWeisz):

Pentru ca am acolo prietenii care deja implinesc 3 ani de contract si nu au patit inca nimic, adica nu ma gandesc ca o sa fiu eu cel mai ghinionist de acolo, iau in calcul si posibilitatea de a pati ceva acolo dar sunt in continuare optimist

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Nu e vorba daca esti ghinionist sau nu, nu inteleg de ce naiba ai vrea sa fii carne de tun pentru francezi.

| Abracadabra22222 explică (pentru AndreiWeisz):

Pentru avantajele financiare desigur

| Nonameagain a răspuns:

Iti este frica la parasutisti? Vrei un anume batalion? Dar ce crezu tu, ca Legiunea este armata romana unde stai la birou? Nu baiete, acolo faci de toate. Si la modul cel mai dur. Vad ca te intereseaza doar salarul. Nu intrebi de antrenamente si conditiile de lupta.

| Abracadabra22222 explică (pentru Nonameagain):

Nu am intrebat nimic de antrenament si conditiile de lupta pentru ca m-am documentat deja, adica am citit foarte mult despre acestea, am intrebat doar ce nu am inteles. Din cate am citit daca iesi la probe printre primi 5 poti sa iti alegi batalionul, deci daca sa zicem printr-o minune ies in primii 5 pot sa imi aleg batalionul si o sa evit parasutistii. Asta din ce am citit acum nu stiu daca este adevarat sau nu

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu rezisti nicio zi trebuie sati lipseasca ceva la cap ca sa poti, adica un pic dilau...

| Abracadabra22222 explică (pentru BububucatorulBubycus):

Depinde, cunosc o persoana care si-a pus chestia asta in cap din clasa a 9 a, a terminat facultatea de limba franceza special pentru asta si era o persoana cuminte si cu minte.