| Spike7262 a întrebat:

Am 2000 de lei asigurati pentru pensie privata deoarece am inceput sa lucrez doar acum 2 ani. Pot sa-mi retrag banii daca vreau?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil!
Banii de pensie nu se pot retrage pana nu iesi oficial la pensie, indiferent ca fondul tau de pensie este privat sau de stat!

| gabicoo a răspuns:

Îi poți retrage doar în momentul în care îndeplinești vârsta de pensionare sau în caz de deces moștenitorii îi pot retrage.

| TimberWolf a răspuns:

In momentul in care vei implini varsta respectiva, surpriza, nu ii vei mai putea revendica, pensiile private se vor ''evapora'' pentru ca x birocratie si inventii doar sa nu ii mai poti retrage.
Si eu am si am o suma frumusica, deci, sa ne asteptam la ce e mai rau.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu se poate, trebuie să ajungi la vârsta de pensionare să beneficiezi de acei bani.