| costin95 a întrebat:

Am ales "Cariera" ca si categorie deoarece este vorba de viitorul meu in aceasta intrebare happy

Sunt clasa a 11-a, profil de matematica-informatica si nu stiu pentru ce optiuni sa optez in viata...

Mentionez ca nu prea "ma descurc" cu matematica...(am fost mai mult obligat sa intru la profil mate-info) si nici la informatica nu prea pricep mare lucru

-Nu imi vine in minte nici macar o vocatie deci as dori cateva sfaturi din partea voastra

Nu as dori sa imi recomandati sa dau la Economie ca apoi sa ajung vanzator in piata sau sa merg unde merge si x-ulescu ca e mai bine. Daca se poate sa comenteze doar oamenii care chiar considera aceasta dilema a mea o problema as fi fericit big grin

Puteti sa ma intrebati orice, sunt deschis in fata celor ce doresc sa ma ajute.

PS: Pot fi foarte sarguincios, si daca imi storc creieri as putea sa invat multe din moment ce "ma prind repede".

E de la sine inteles ca cel mai un raspuns pe care il consider eu ca fiind perfect pentru mine va primi funda iar restul voturi.

MULTUMESC ANTICIPAT!

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă suporţi un an de matematică, poţi intra la ceva inginerie, că sunt de o grămadă de feluri. Poţi să alegi ceva teoretic, gen geografie, dacă îţi place. Cel mai important e să fie ceva ce îţi place, şi poate acum nu vei ştii, dar vei ştii peste un an happy Admiterile la facultăţi nu sunt chiar atât de groaznice oricum.
Nu cred că te poate ajuta cineva, va trebui să îţi găseşti tu acel ceva ce îţi place, şi tu eşti singurul care ştie asta.
De exemplu, eu ani întregi mi-am dorit să dau la psihologie, pentru că mi se pare fascinant să ştiu să citesc persoanele şi să-i înţeleg mai bine etc, dar fix în ultima săptămână am decis să merg la litere, pentru că mi se pare mult mai util să ştiu 2-3 limbi străine happy
Aşa că nu te da bătut, citeşte lucruri în toate domeniile, interesează-te ce cursuri se fac aici sau acolo, poate găseşti ceva la care nu te-ai gândit niciodată happy

| costin95 explică (pentru DakotaRoyse):

Sincer sa fiu, geografia mi se pare chiar atractiva happy am citit pe internet cate ceva de Facultatea de Ingineria Petrolului si Gazelor din Ploiesti, am inteles ca daca te descurci poti sa iti construiesti un viitor bun (unele salarii ajung si la cel putin 5000 Euro) As dori sa stiu care ar fi materiile de baza acolo si care sunt mediile de admitere... Multumesc pentru raspunsul tau, o sa ma mai gandesc

| Doηηa a răspuns:

Daca iti place in mediul juridic, eu zic sa dai la Facultatea de Drept.
De aici poti iesi magistrat (judecator sau procuror), avocat, notar, executor judecatoresc, consilier juridic.
Eu merg pe avocat.
Oricum, tu esti singurul care stie ce iti place.
Inca ceva: http://www.gandul.info/......ar-1018585

| AwaZoh98 a răspuns:

Ce zici de Medicina sau Farmacie? E o meserie frumoasa, curata si foarte cautata! Mai ales ca este recunoscuta si in strainatate! happy

Sper ca te-am ajutat!happy

| alinagyo a răspuns:

Daca tot esti mate-info poti sa incerci politehnica asta numai daca te ambitionezi si vrei sa inveti.Se plateste foarte bine in domeniul IT, deci eu zic sa incerci sa te apuci de treaba ..merita toata munca

| costin95 explică (pentru alinagyo):

Am inteles ca la politehnica mananci matematica pe paine... sa zicem ca fizica o pot intelege si e un pic atractiva dar matematica in nici-un caz happy