| Sawarekh a întrebat:

Am aplicat la o agentie de marketing, am avut un interviu pentru domeniul de grafician ( graphic designer )

A aparut si asteptata intrebare: ce asteptari salariale am:
Am zis minim 3000 lei, fiindca imi era frica daca spun mai mult sa nu ma angajeze.

Le-am facut o lucrare, le-a placut, a spus ca dupa data de 20, pot sa incep, mai intai perioada de proba cum se face.

Acum regret ca am zis 3000, daca ziceam mai mult, credeti ca mai dorea sa ma angajeze?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e primul job nu e o tragedie, toti invatam la inceput iar 3000 lei nu e chiar putin mai ales daca te ajuta sa capeti experienta

| NLS a răspuns:

Eu recomand sa incepi asa, chiar daca e cam putin (pentru Bucuresti).

Insa gandeste-te si ca esti incepator, si pana acum nu ai gasit alte oportunitati in domeniu.
Cel mai important e sa castigi experienta si sa-ti dezvolti creativitatea.
Sa ai ce puncta in urmatorul CV.
Poti pleca de aici oricand gasesti ceva mai bun (numai sa fii sigur ca cel nou e un angajator serios si cu perspectiva).

Si desigur ca la un "3500 RON" nu te-ar fi bagat in seama, daca ar mai fi avut si alte oferte mai profitabile pentru ei.

Dovedeste-le in perioada de proba ca esti persoana de care au nevoie si pe care se pot baza, si apoi, dupa inca cateva luni, puteti discuta si de o marire.

Imi plac doua lucrari din portofoliul tau, insa mai ai de invatat.