| Gaby212 a întrebat:

Am aplicat pentru un program Erasmul dedicat studentilor, care permite efectuarea unui an de studiu in Norvegia.
Am dat examenele si am fost admis, dar familia nu este de acord cu plecarea mea.
Am 22 de ani, e normal sa imi decida ei drumul in viata?!
Voi cum ati privi aceast lucru?
Sa ma duc sau sa renunt?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

100% mergi. Indiferent ca vrei sa mergi mai mult la distractie sau sa iei lucrurile foarte in serios. Daca ai aplicat si te-au acceptat, garantat nu esti vreun pierde-vara. Familia, in special ca nu au probleme financiare, au o mentalitate pur romaneasca. Nu intru in detalii sa speculez cum de o duc bine cand mai toti o duc prost, poate chiar au muncit din greu pentru asta si nu fac afaceri cu statul/iau spagi, insa important e ca tu sa faci ce poti mai bine si nu neaparat aici.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e motivul pentru care nu sunt de accord? Poate sunt motive financiare, altfel nu vad de ce ar vrea sa iti puna o asemenea limitare in ceea ce priveste viitorul tau

| Gaby212 explică (pentru suntserios):

Nu,programul este finantat. In plus, eu am cativa bani ai mei.
Si familia sta f. Bine la capitolul asta.

| suntserios a răspuns (pentru Gaby212):

Si atunci ce iti mai pasa? Te sui in avion si pleci. E viitorul tau nu al lor. Nici nu ai idee cat de benefica e o experienta in afara tarii

| SkyPilot a răspuns:

Te duci daca esti convins ca te poate ajuta in cariera. Daca e doar ca sa stai un an in Norvegia la distractie, nu te duci.
Si explici familiei cu argumente de ce trebuie sa te duci daca asta decizi.

| aXy99 a răspuns:

Esti major, du-te.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poate le e teama sa nu patesti ceva, orice se poate intampla mai ales cand pleci singur.

| Dmonik a răspuns:

Nimeni, dar absolut nimeni, nu traieste in locul tau. Fara indoiala ca doar tu stii cel mai bine ce plus iti poate aduce aceasta experienta in plan profesional, caci, este limpede ca, in plan cultural, este un castig!

| Andersen2k18 a răspuns:

De ce sa renunti cand ti s-a ivit o oportunitate buna. Nu părinti iti decid viitorul ci tu. Ce nu iti poti lua alegerile in propiile mâini? Ai deja 22 de ani..Trebui sa stii ce sa faci fara sa aleaga cineva in locul tau.

| Karolla a răspuns:

Am citit comentariile. Daca programul e finantat, du-te. Spune-le ca te ajuta (si e adevarat) mult pentru viitor. Si ca nu au de ca sa-si faca griji, mai ales ca te duci intr-o tara civilizata pe care noi romanii o tot dam de exemplu bun.