| lSarcastiquel a întrebat:

Am auzit ca in Cluj poti pleca pe durata a cateva luni in diverse tari straine la anumite facultati. La care si ce iti trebuie ca sa poti sa faci acest schimb de experienta?

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te referi la programul Erasmus.
Exista in mai toate orasele universitare din taraun astfel de program.
Poti pleca numai la cele in parteneriat cu universitatea respectiva si iti trebuie medie mare.

| mastadont a răspuns:

Dacă reușești să intrii la o facultate la UBB atunci vei avea oportunități de a pleca în străinătate cu proiecte erasmus. Plecarea este pentru un semestru sau chiar pentru un întreg an universitar.

| iulianr a răspuns:

Cred ca te referi la programul Erasmus. Acesta este cam in toate universitatile din Romania/lume, nu doar in Cluj...si poti pleca fie pe timpul verii, sa faci practica, fie in timpul anului universitar, unde mergi la cursuri si dai examene. Conditiile exacte pe care trebuie sa le indeplinesti le gasesti cu siguranta pe site-ul universitatii.

| Yurisa a răspuns:

Programul Erasmus exista in aproape toate centrele mari. Pleci un semestru in alta tara si faci facultatea acolo si dupa te intorci inapoi, ei te ajuta si cu banii. Iti poti chiar echivala anumite examene. Fiecare facultate are un coordonator care se ocupa cu acest program, trebuie sa intrebi si gasesti.
Universitatea Cuza din Iasi si ASE trimit cei mai multi studenti cu burse Erasmus.