| Denymdfk a întrebat:

Am cateva nelamuriri in legatura cu facultatea, daca ma poate ajuta cineva.
Daca intru la facultatea de chimie (3 ani ) a buget urmand ca in anul 2 sa ma mut la facultatea de farmacie (5 ani) statul imi va plati doar pimi 3 ani? (iar eu va trebui sa-mi platesc restul pana la 5 la farmacie?)
Sau daca intru la cu taxa la chimie si ma mut la buget la farmacie, cati ani va plati statu?
Multumesc anticipat happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu te poti transfera de la facultatea de chimie la cea de farmacie in anul II, din cate stiu la farmacie se da admitere si profilul este diferit.
Legea prevede ca un student poate urma doar o facultate la buget si, din cate am observat, institutiile de invatamant superior au interpretat diferit aceasta prevedere si se aplica reglementarile proprii ale institutiei, asa ca ar trebui sa vezi ce prevede Regulamentul facultatii de farmacie. Poate prevedea ca nu mai poti intra la buget sau ca nu poti intra la buget in anul I si poti intra din anul II, daca indeplinesti conditia de medie.
Intrarea sau nu la buget depinde de media de admitere si apoi, din anul II, de media anului anterior, trebuind sa te incadrezi in numarul de locuri bugetate in fiecare an si, daca te incadrezi, o sa fii la buget pana la terminarea facultatii.

| GreenSky a răspuns:

Cand intri la o facultate, statul iti plateste primul an. Daca in anul urmator te incadrezi cu media la buget, statul iti mai plateste un an. Si tot asa in fiecare an!
In ceea ce primeste transferul sunt sigura ca va trebui sa sustii un examen deoarece sunt facultati diferite si mai ales profile diferite. Consulta site-ul facultatii la cere vrei sa te transferi pentru mai multe detalii!
Succes!