| coolthoughts a întrebat:

Am de ales intre doua companii, o situatie cu care nu m-am mai confruntat pana acum si nici nu ma asteptam sa ma intalnesc vreodata.
Prima companie imi ofera un salariu aproape dublu fata de ce-a de a doua companie, si presupune desfasurarea activitatii pe o perioada determinata de 3 luni cu prelungirea pe perioada neterminata dupa, si posibilitatea avansarii dupa 1 an.
Cea de-a doua companie ofera un salariu mai mic, acelasi tip de mediu de lucru, posibilitatea de crestere salariala dupa 8 luni sau trecerea pe un alt post.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un sfat bun, banuiesc ca prima companie este mai riscanta in privinta angajarii in continuare.
Doar tu poti lua hotararea corecta, deoarece cunosti ambele companii si stii daca doresti o situatie riscanta sau una stabila.

| coolthoughts explică:

Cam ce criterii sa mai utilizez? Amandoua companiile sunt destul de serioase, acum problema este legata de salariu, prima companie a schimbat oferta salariala special ca sa accept oferta lor.

| mixxjim a răspuns (pentru coolthoughts):

Pai daca e asa de minunat la prima de ce te mai gandesti la a doua? Nu cred ca noi te putem ajuta, ideal ar fi sa poti afla ceva informatii in interiorul celor 2 firme, daca primii transforma de obicei contractul in nedeterminat, din ce motive nu l-au transformat, la a doua sa vezi cam care e marirea acordata dupa cele 8 luni - 50 -100 de lei, dublu, etc? As inclina catre prima, in cele 3 luni incasezi deja salariul pe 6 luni de la a doua, daca spui ca e dublu, si ai putea risca. As tinde sa cred ca prima e mai puternica, dupa conditii pare o multinationala, daca isi permite sa plateasca oficial salariu asa de mare, dar asta inseamna ca are si pretentii mari de la angajati (din cate stiu eu, astea sunt conditiile) si atunci sa te gandesti daca esti convins ca faci fata. Mai e si problema programului de lucru, e posibil ca la prima sa stii doar cand incepi, nu si cand termini lucrul, ai discutat asta la interviu? Gandeste-te ca e posibil ca nici tie sa nu-ti convina de fapt sa lucrezi undeva, deci perioada de proba, in general vorbind, poate fi si in avantajul tau. Asadar, succes! Si, orice-ai alege, stii tu, "cine nu risca, nu castiga", nu? happy