| totElodia a întrebat:

Am doua intebari: 1. Pentru a putea deveni translator, o persoana are obligatia de a urma "Facultatea de litere"? 2. Care sunt meseriile ce NU au baza pe : matematica, chimie, fizica, insa de la care salariul minim sa fie 500 euro, echivalentul sumei de 2. 150 lei (cu aproximatie) - nu ma refer la >- parlamentar, presedinte, primar etc.

5 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

1. Nu, sunt multe facultati care iti ofera oportunitatea de a deveni translator. Cam orice facultate care are sectia de traducere/interpretare. Sunt destul de multe, te poti documenta pe Google.
La a doua nu iti raspund ca nu sunt atat de documentata pe aceasta tema.
Numai bine!

| teiube a răspuns:

1 trebuie sa urmez\i facultatea de litere sau de limbi straine. 2 JUrist dar trebuie sa faci dreptu avocat judecator procuror consilier dar treuiesa faci dreptul ca junalist -fac facultatea de jurnalism

| Mao a răspuns:

1. Trebuie să faci facultatea de limbi străine.
2. Ghid turistic, poţi face relaţii internaţionale, avocat, judecător, consilier, medic ( nu ai spus că nu vrei biologie ). Aici depinde de norocul fiecăruia.
Multă baftă. happy

| SameMistake a răspuns (pentru Mao):

Ca medic trebuie sa stii bine de tot si chimie, scuze ca ma bag, dar mama mea, spre exemplu, a trebuit sa "manance" chimia pe paine ca sa dea la medicina, inclusiv in facultate

| Mao a răspuns (pentru SameMistake):

Depinde şi ce anume vrei să faci. happy De exemplu la farmacie sau stomatologie, ai nevoie şi de chimie, din câte ştiu. Eu nu am nicio tangenţă cu biologia sau chimia, sau fizica. happy