Întrebare recomandată | INFORMATIIUTILE a întrebat:

Am inceput facultatea de drept in targu mures...sincer e singurul domeniu la care ma descurc, ma rog si altele tot la profil uman.
Acum va intreb pe voi cei care a-ti terminat aceasta facultate pe ce anume v-ati orientat dupa terminarea facultatii?
Tin sa precizez nu am pretentii mari :notar sau avocat...e destul de greu sa ajungi acolo.ce ma sfatuiti sa fac? jurist/grefier? daca da care sunt pasii pe care trebuie sa.i parcurg? sunt putin debusolata si as dori niste sfaturi in acest sens.

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Eu am terminat in Cluj, UBB, dupa care am facut un an master (nu ca era obligatoriu, dar mi-a placut domeniul respectiv), cand l-am terminat am dat concurs la INM. Daca spui ca nu ai pretentii mari, ai putea sa incerci consilier juridic la ceva institutie sau societate comerciala. Pt. grefieri ai 2 posibilitati, fie dupa facultate dai un concurs la Bucuresti, SNG unde daca intri o sa faci o perioada de pregatire acolo (cred ca e 9 luni, dar mai multe ai putea gasi pe site-ul INM, la sectiunea Scoala Nationala la Grefieri), fie ai putea sa participi la concursurile organizate de curtile de apel din tara pentru posturile care li se vacanteaza. La aceste concursuri sunt si locuri de grefieri cu studii superioare, dar si pentru cei cu studii medii. Din cat cunosc in Targu Mures se si fac niste cursuri gratuite pentru cei care au terminat facultatea si vor sa se inscrie in viitor la astfel de concursuri. Insa daca spui ca e un domeniu la care chiar te descurci, nu vad de ce nu te-ai gandi la mai mult, mai ales daca inca mai ai ceva timp pana termini. Bafta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termina facultatea, ia-ti licenta si pana atunci te hotarasti si poate iti gasesti un post in care sa te angajezi imediat ce termini.
Daca nu vrei judecator, procuror, notar, avocat, atunci mai ai consilier juridic, secretar de consiliu local, secretar la un notar sau grefier. Dupa mine cel mai bine este consilier juridic la o firma sau un organ/institutie de stat.