| AnonimDedicat a întrebat:

Am inteles ca la facultatile de informatica vin chiar din primul an oameni cu oferte de angajari in IT si te iau ei si te invata oarecum de la 0, este adevarat? Internship sau ceva de genul si esti/nu esti platit.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Exista si anumite firme ce fac acest lucru.
Altele nu banuiesc ca tine mult si de noroc

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt oameni, sunt companii care au sau nu parteneriat cu universitatea, și nu doar la facultățile de informatică, se întâmplă la toate facultățile, că nu există doar companii IT.

Nu te învață nimeni nimic, trebuie să ai o bază solidă în programare, iar în primul an înveți bazele. Începând cu anul 2 ai șanse să prinzi internshipuri. Poți și în anul 1 dacă în liceul ai fost la olimpiade și ești bun.

Am prins eu internshipuri, unul la Siemens, unul la nagarro, unul la continental, niciunul nu m-a ajutat prea mult din cauza mentorilor care m-au lăsat baltă, deci nu prea aș recomanda companiile astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu de unde ai inteles tu asa ceva, dar in realitate nu este deloc asa, ca nu te ia nimeni de la zero sa te invete, ca nu-i timp de asa ceva sa piarda timp si bani pentru tine.
Internship prinzi daca esti vreun olimpic la IT sau ai experinta cu carul in domeniul ala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora ce spune Violleta2022

da, companiile cauta oameni pe care sa ii formeze pentru nevoile lor inca din facultate.