| tomusrares a întrebat:

Am intrebat de vechime deoarece sunt angajata unei firme din iunie 2011, in decembrie am ramas insarcinata iar din februarie sunt in concediu medical.Firma o sasi schimbe denumirea si mi-au spus caci o sa trebuiasca sa fac o lichidare si pe urma o cerere de reangajare.Nu stiam ce se intampla cu CIM

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea si ti-am raspuns. Parerea mea este sa nu ceri tu incetarea CIM, fiindca nu poti fi sigura ca te vor reangaja pe noua firma. Problema se rezolva foarte simplu, printr-un act aditional la CIM, in care se va scrie schimbarea denumirii firmei. De ce sa faca ceva complicat, cand se poate foarte simplu. Incetand CIM vor trebui sa inregistreze in evidenta salariatilor incetarea si sa comunice la ITM, apoi sa incheie un nou CIM, sa-l inregistreze iar si iar sa-l comunice la ITM, lucru dublu. Numai bine!