| 20Stefan03 a întrebat:

Am mai multe întrebări, sper că mi puteți răspunde la ele.
1)Mai este adevărat faptul că ieși subofițer din Campina?
2) Daca fac o facultate și după intru la școală de agenți Voina pot avansa în grad că ofițer? (Sau daca exista alta cale să avansezi din subofițer in ofițer)
3)Atât deocamdată sper că mă puteți ajuta.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Da, daca exista locuri pentru jandarmi. Din cate stiu eu la Campina sunt numai agenti de politie! Ei nu sunt subofiteri ci similar subofiterilor.
2.Da! Poti avansa din subofiter (agent in cazul politiei) in ofiter pe doua cai. O facultate care sa aiba corespondent in domeniu si ei sa aiba locuri libere, sau dupa ce ai fost facut subofiter sau agent sa urmezi cursuri speciale pentru a deveni ofiter.
Pentru facultate poti alege ceva administrativ sau juridic.

| 20Stefan03 explică (pentru Salontanul):

Îți mulțumesc mult, insa mi-ai putea da exemple de facultăți administrative sau juridice?

| Salontanul a răspuns (pentru 20Stefan03):

Multumesc si eu! Eu iti scriu generic: facultatile de drept, stiinte sociale si de comunicatie, educatie fizica, management, economie si finante. Uite un exemplu de drept juridic si administrativ: http://ucdc.ro/sja/
Uite una de contabilitate si finante: https://www.utm.ro/......facerilor/
Mai informeaza-te si aici: https://academiadepolitie.ro/facultatea-de-politie/

| 20Stefan03 explică (pentru Salontanul):

Și de exemplu aceste facultăți mă ajută la creșterea în grad și la Câmpina sau doar la Academia de Poliție?

| Salontanul a răspuns (pentru 20Stefan03):

Dupa Campina, cand vei iesi agent, daca se gaseste un post liber poti sa mergi acolo si te vor avansa la gradul de ofiter corespunzator varstei.

7 răspunsuri:
| Haiducul325 a răspuns:

1.De la campina doar subofiter ieși.
2. Depinde și de facultate... facă faci agronomie nu te ajuta. Din când în când se da TCO. EXAMEN PENTRU TRECEREA În rândul ofițerilor.

| Salontanul a răspuns (pentru Haiducul325):

Te rog frumos nu dezinforma! De la Campina iesi doar agent nu subofiter. Este o diferenta.

| Haiducul325 a răspuns (pentru Salontanul):

Greșeală mea atunci