| Adrian4123 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor in alegerea carierei. Sunt clasa a 8-a deci e timpul sa ma decid. Sa fiu sincer mi-ar placea putina actiune: adica politist sau jandarm deoarece vreau sa protejez legea dar meseria asta are o gramada de dezavantaje. Alta chestie este farmacia sau tehnica dentara la care as putea primi foarte mult sprijin, dar in afara de salar nu vad ce mi-ar placea. Ultima varianta este arhitectura. Ma pricep la desene si imi place sa desenez si sunt creativ. Mi-ar placea putin si ca arhitect mai ales ca salariul este mare dar am inteles ca trebuie matematica si fizica. Un sfat va rog! dau funda!

6 răspunsuri:
| Marius199421 a răspuns:

Ai putea alege sa fii soldat. Cariera de soldat este una buna deoarece ai salariu bun si iesi mai repede la penise. Dar nu uita ca pentru a te inrola in cadrul armatei ai nevoie de Bacalaureat si sa fii cat de cat intr-o forma fizica buna. Succes!

| Scolarul12444 a răspuns:

Depinde ce iti place. Ca sa te faci politist nu ai nevoie de o gramada ce cunostinte, trebuie doar sa fii ager la minte, in schimb daca ti-ar place sa ajuti oameni ti-as recomanda doctor, asistent sau profesor. Trebuie sa iti selectezi preferintele. Ai grija ce liceu alegi. De exemplu de la Stiintele Naturii poti sa devii cele mai mukte profesii. Sper ca te-am ajutat!

| dorin1990 a răspuns:

Eu zic sa mergi ca si jandarm la penintenciar, nu e concurenta mare salarul este peste 2000 lei plus cazare si nu poti sa zici ca e greu + ca daca ai facultatea de drept avansezi repede, ce sa mai zic ca daca faci vechime creste considerabil salariul.

| PamPam123 a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe medicina...trebuie sa te duci la stiinte ale naturii... unde este foarte greu. Ca sa ajungi politist, trebuie sa te duci la academia de politie, unde se intra daca ai luat proba fizica.
Ai putea sa te inscrii la un liceu de arte, dar si acolo de intra pe baza de proba.

| diaac a răspuns:

Ai deja niste variante, gandeste-te pentru ce profile sa optezi la liceu ca sa se lege de cat mai multe din optiunile tale. Totusi, nu pune atata presiune pe tine, esti abia clasa a opta si, desi fiecare examen important pare momentul cel mare in care iti decizi viata, adevarul e ca liceul pe care il faci este doar inceputul. Cunosc persoane care nici in anul final de facultate nu stiau exact ce vor sau multi altii care si-au schimbat cariera pe la 30, 40, 50 de ani.

| Doηηa a răspuns:

Păi dacă tot îți place să protejezi legea, cred că ți-ar plăcea să ai și cunoștințe vaste în acest domeniu.
Poți da la un profil uman, iar după urmezi Facultatea de Drept.Fie te faci magistrat fie avocat. Aperi dreptul omului, faci dreptate...
De obicei bărbații sunt atrași de partea asta...zic eu!
A, și e bănos!