| claudiu12ro a întrebat:

Am media 6, 03 si vreau sa ma inscriu la o facultate am vreo sansa?

Daca da recomandati-mii.

funda cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Nu cred că pot să-ți dau un răspuns exact și sigur. Intrarea la facultate depinde de mai multe chestii.
În primul rând, dacă facultatea este renumită și bine cotată, cu siguranță vor fi mulți candidați cu medii mult mai mari decât a ta.
În al doilea rând, depinde și de mediile celorlalți din generația ta. Dacă în general s-au luat note mici la BAC, mediile vor fi mai mici și vei avea mai multe șanse să intri.
În al treilea rând, fiecare facultate are propriul sistem de admitere, propriile reguli de ponderare. Există facultăți la care se dă admitere și nu se ține cont de media de la BAC sau din cei patru ani de liceu. La altele se pune mai mare accent pe media de la BAC sau pe nota la anumită materie de la BAC. În fine, există facultăți la care se combină cele două, astfel că dai un mic examen de admitere (de obicei grilă), după care se face media între examenul respectiv și media ta de BAC/liceu.

În momentul în care te gândești dacă să te înscrii la facultate și apoi la ce facultate să te înscrii, ar trebui să iei în considerare câteva puncte:
1. Ce ți-ar plăcea să faci (dacă te înscrii la o facultate doar de dragul de a te înscrie, degeaba intri, că nu reziști)?
2. Care sunt cerințele de admitere la facultatea respectivă (dosar/examen)?
3. Care a fost ultima medie de intrare în anul precedent (nu e foarte relevantă pentru anul ăsta, dar te poate orienta să-ți dai seama cât e de bine cotată)?
4. Unde te situezi printre mediile la BAC de anul ăsta?

Baftă!

5 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Intri la universitatea politehnica din Timisoara. poate chiar la buget.dar trebuie sa stii ca pe cat e de usor sa intri pe atat e de greu sa termini.dar te descurci tu.

| anadark84 a răspuns:

La cele cu profil tehnic - mecanica, electrotehnica - sau agronomie. Acum depinde si de orasul in care e facultatea respectiva. Intra pe site-urile lor si vezi ultima medie de intrare de anul trecut. Asta daca vrei la buget. Daca vrei la taxa sau IDD atunci e si mai usor de intrat!
Bafta!

| geotechnical a răspuns:

De intrat o sa intri acum depinde unde iti doresti sa intri, iar la buget nu prea ai sanse, daca iti place politehnica s-ar putea sa intri ca sincer nu se prea inghesuie lumea, toti vor ASE, drept...s.a.m.d, daca crezi ca ai face fata la poli, daca te stii la matematica ca vei studia pana iti vor "sarii capacele" analiza, trigonometrie, matematici speciale etc eu iti recomand sa incerci si la politehnica, daca crezi ca nu este pentru tine, poti sa incerci altceva decat sa pierzi vremea la politehnica

| LiazAdrian a răspuns:

Uau, cam mica media ta... 6, 03 straight face
Totusi, ai sanse daca ai peste 5, 00 inclusiv. Ca de la 4, 99 in jos, inclusiv esti corijent(a)...

| Ycu a răspuns (pentru LiazAdrian):

Tu cand o sa treci de scoala generala o sa aflii ca la bacalaureat esti declarat admis doar cu 6+ nu cu 5, si sa zici sarumana daca iei bacu in ce conditii s-au dat anul trecut. mai ales daca esti la profil real este greu sa treci de bacalaureat, daca nu stii nu vorbii.