| alienkros a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Sunt a 8-a si vreau sa ma hotarasc asupra profilului. Stiinte sociale sau Mateinfo.Nu pun in calcul bio-chimie ca nu-mi place niciuna. Eu sunt o persoana indreptata clar spre stiinte sociale,iubesc civica,istoria,romana etc..., dar mate info e..pana mea e Mate info! Cumva toti elevii buni merg acolo, dar eu nu vreau acolo desi am medi mari( 5:9.96,6:9,87,7:9.82) si na... Ce sa fac? Funda

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti mai face probleme de alegere --- oricum va alege computerul!--- tu doar trebuie sa-ti exprimi cat mai multe optiuni in ordinea descrescatoare a preferintelor( pentru a nu ramane nerepartizat).

La Evaluarea Nationala din 2014 ponderea mediei claselor 5-8 va fi de numai 25% in media finala --- asa ca, ocupa-te serios de obiectele de examen.

P.S. daca iti alegi un profil uman(filologie, stiinte sociale) va trebui sa fii constient/a ca, in viitor, nu poti alege decat intre un numar limitat de facultati. Daca iti alegi un profil real(stiinte ale naturii, matematica, informatica), in viitor, poti alege orice facultate iti vei dori sa urmezi.

| AikkoxD a răspuns:

Ce mă, mie mi-a plăcut vreodată matematica? Am urât-o din tot sufletul, dar am avut o profesoară bună care m-a ajutat să obţin o notă destul de mare la bac şi examen la facultate. Trebuie doar să vrei.
Mate-info: alege dacă vrei să ai o gamă largă de facultăţi spre care să te îndrepţi. A 9-a şi a 10-a vor fi foarte uşoare, dar din clasa a 11-a începe "chinul". 6-7 ore de mate pe săptămână, 4-5 fizică, 4-5 info, 1 chimie, 1 biologie. Şi crede-mă, se vede diferenţa dintre cei de la mate-info şi cel de la profil uman sau ştiinţe sociale. Şi nu mă refer la note, ci la exprimare.
Dacă dai la ştiinţe sociale o să regreţi mai târziu, când vei avea un număr foarte mic de facultăţi dintre care să alegi. + că majoritatea facultăţilor cer mate-info.

| erzabadgirl08 a răspuns:

Du-te la stiinte sociale la un liceu bun, cum ar fi Lazar sau poti incerca si la Sava.

| blue0or0pink a răspuns:

Sincer din experinta...am fost pana intr-a 10-a la mate info si m-a transferat la stiinte sociale pentru ca si eu am fost nehotarata intr-a 8-a si ..imi pare bine ca nu m-am trezit prea tarziu. Sper ca te-am ajutat.Bafta

| LifeIsOverrated a răspuns:

Frate astea sunt, cum sa iti zic. 2 extreme diferite! Dum comentariul tau, pare ca inclini mai mult spre sociale. Ce vrei. sa te impinga cineva de la spate? oh go on Serios acum: eu sunt mate-info si iti zic ca acolo mergi daca iti place mate (sau n-ai nimic cu ea, nu o urasti si nu esti bâta) si daca mai dai pe la scoala; iti pasa suficient de mult incat sa mai inveti si tu acolo in bunul simt si sa nu ai absente cu carul (ufff ai medii mari; nu te-am felicitat la aspectul astawinking )
Ai zis ca inclini spre romana istorie bla bla. Raspunsul e cam clar. Eu ma pricepeam si la romana si la mate dar am ales mate-info pentru ca nici pana acum (clasa a 11) nu imi este clar ce vreau sa devin. Numai tu stii raspunsul. Bafta si scuze pentru raspunsul luuung! happy

| llaura008 a răspuns:

Daca iti place mai mult partea de uman, poti merge chiar si la filologie. Dar, daca iubesti civica, istoria, romana si altele cate sunt la stiintele sociale, clar nu ezita sa nu mergi acolo...

| AnnaMaria2026 a răspuns:

Te duci unde iti place mai mult. Daca esti pe partea umana du-te la stiinte sociale..Mate info, matematica multa si la bac o sa fie greu (spun din experienta)hee hee Bafta