| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul și sfatul fiecăruia dintre voi! Am o prietena care are media la bac foarte mică, 6 și ceva nu știu exact, ideea e ca a aplicat la facultate, dar nu a avut nicio șansa sa intre, a fost pe baza de dosar, adică a fost singura facultate care i-ar fi plăcut, ce ați face in cazul asta? Sau ce se poate face, sa vrei sa faci o facultate și sa nu poți?!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi trebuie să și faci ceva ca să o faci, nu doar să vrei

| RebecaManea a răspuns:

Sa dea bani))

| Tormented0ne1 a răspuns:

Să vrei să vorbeşti şi să nu înţelegi cuvintele.

| christine99 a răspuns:

Sunt specializări unde nu sunt candidați, du-te acolo, in general la universitățile tehnice.

| Yurisa a răspuns:

Trebuia sa se gandeasca la asta inainte. Cu media aia nu prea ai ce sa faci. Adica ai ce, dar din punct de vedere academic, viitorul nu arata prea stralucit.

| Sn4k3 a răspuns:

Acum e cam tarziu, dar trebuia sa se gandeasca si la alte facultati, sa le studieze mai mult si poate ar mai fi ales si altele. Nu stiu care-i planul ei de viitor, dar trebuie regandit daca zici ca facultatea asta era singura optiune. Sa caute alte job-uri/domenii in care i-ar placea sa lucreze pe viitor (pentru ca sunt multe), sa vada ce facultati sunt necesare pentru job-urile/domeniile respective si de la anul sa dea iar si daca cumva nu poate sa gaseasca ceva care sa-i placa, sa caute ceva in care s-ar plati bine si in care crede ca s-ar descurca, chiar daca nu-i place (faci cat de bine poti dintr-o situatie neplacuta, asta-i viata). Poate o sa ajunga pe urma sa-i placa. Ii urez succes si cu calm, nu-i asa grav.

| eckblume a răspuns:

M-as duce la o facultate care sa imi placa cat de cat sau sa am un viitor cu ea, dar pe baza de examen. La Sibiu, la o facultate de inginerie industriala s-a intrat cu media 6. Sa vada in sesiunea din septembrie. Sa caute rezultatele de la facultati si sa vada care sunt mediile si daca are sanse.
O facultate nu o faci de dragul de a avea o diploma. Trebuie sa stii mai tarziu daca faci fata sau nu, daca te vei descurca la locul de munca.

| Raducons a răspuns:

Sa faca cu taxa daca are posibilitatea si daca merge bine trece la fara dupa un an, sau sa faca o scoala postliceala sanitara sau la fara frecventa ceva facultate