| Lardel12 a întrebat:

Am nevoie de câteva informații legate de Facultatea de Electrica și Energetică din cadrul Poli!
Câteva întrebării pe care le-aș avea ar fi:
1.Cât de bună e facultatea? Ce poți ieși din ea? Găsești job rapid? Ai un salariu ok dacă termini facultatea? Este de viitor? Voi putea lucra cu companii internaționale dacă voi fi bun?
2Cum se compară aceasta cu Facultatea de Management și Inginerie în Transporturi.Este mai bună cea cu Transporturi sau cea de Electrica? Care are prospecte de viitor mai bune?
3.Este grea?

Vă mulțumesc! Și scuzați gramatica în caz că e ceva greșit.

Răspuns Câştigător
| Jany123Jane a răspuns:

Eu am terminat politehnica Bucuresti anul asta, fiind unul dintre sefii de promotie. De 3 luni depun cv uri si tot nu m-am angajat. Multi sunt in situația mea, deoarece i-am intrebat. Nici macar nu suntem chemati la interviu.
Parerea mea e ca ambele facultati sunt bune. Daca ar fi sa dau anul asta la facultate, as alege inginerie electrica. Acum depinde ce iti place tie. Daca iti place sa inveti despre motoare si masini electrice, curent, etc sau mai mult despre mecanica fluidelor, dinamica fluidelor, etc ( asta la energetica).
Nu sunt facultati grele. Daca te duci mereu la ore, esti atent, iti si inveti pe parcurs, treci cu note mari.
Cine zice ca facultati din upb ( exludem automatica si electronica) sunt grele, inseamna ca nu are mari notiuni din generala sau liceu.
Materiile de profil mecanic care se fac la cele doua facultati mentionate sunt chiar foarte simple.
Succes.

| Mosotti a răspuns (pentru Jany123Jane):

Tu ce profil ai avut la poli? Ca de asta depinde sansa de angajare.

Eu ma uit la cursurile lui Balan de mecanica fluidelor din 2015-2017 si mi se pare grea materia, n-am inteles mare lucru din integralele alea, din matematica pe care o foloseste. Ma uit asa de relaxare si ma imaginez ca-s in clasa sa vad cum vorbeste.
La informatica mi s-a parut mult mai simplu.

Fac de viitor sunt transporturi, informatica, automatica, comunicatii. Poate si electronica.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Mosotti):

Transporturi am facut

| Mosotti a răspuns (pentru Jany123Jane):

Pai e f bine daca ai facut transporturi, auzisem ca e de succes fac asta, dar poate nu mai e asa.

7 răspunsuri:
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Amandoua facultatile (Electrotehnica si Transporturi) sunt facultati de rangul 2. Daca termini o facultate de rangul 2, chiar si cu note mari nu ai sanse mari de angajare.

Facultatile de rangul 1 sunt cele mai cautate: Automatica, Aeronave, Electronica, Fizica Tehnologica, Medicina, Stomatologie si Arhitectura.

Daca termini o facultate de rangul 1 cu media generala (FARA LUCRAREA DE DIPLOMA) peste 9 te vor angaja imediat.
Eu am terminat Fizica tehnologica cu 9.07 / 9.38 (cu diploma) in anul 1991 si m-au angajat imediat atunci.

In ziua de azi cele mai bune facultati sunt doua: Automatica si Stomatologia, daca le faci vei avea un viitor frumos, in rest nu prea se mai angajeaza de la celelalte facultati.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Nu neaparat. Mai degraba te angajezi cu faima, ase. De ce fac de transporturi e de rang 2? Cum ajungi la munca, scoala, etc? Nu ai masina? In Europa se prefera trenurile in locul avioanelor.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Transporturile, TCM-ul si electrotehnica sunt facultati de rangul 2 pentru ca materia este mai usoara. Eu sunt tot inginer (fizician) insa am facut Fizica Tehnologica la universitate si am terminat cu note foarte mari. Asa era atunci, cine termina cu nota peste 9 era angajat imediat. In Europa (am vazut aproape toata Europa) lumea o duce mult mai bine decat in Romania, stii de ce? In Romania este un politist (platit de nenea cu cartofii din piata) la 50 de oameni, in Danemarca este un politist la 1000 de oameni. Politistii aia ii iau la bataie pe inginerii ca mine sau ca tine ca sa munceasca mai mult pe bani putini, asa ceva in Danemarca nu exista. Fetele de la ASE sunt de obicei foarte sarace la inceput si fac ASE-ul crezand ca vor avea un viitor mai bun.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Nu mai sta treaba asa la ase
La ase se duc fitoasele care vor diplome.cunosc foarte multe cazuri.
Daca stam si analizam( dar nu e nevoie de atat efort), facultatile din ro au devenit inutile. Se intra cu medii de 6 la bac si se termina cu 9-10.
Automatica si electronica sunt pentru cei care se meditează. In liceu nu inveti acele 3-4 tipuri de probleme care fac diferenta la examen. Daca vrei sa fii doctor, trebuie sa faci meditatii la biologie. La arhitectura meditatii.
Daca vrei o facultate buna trebuie sa investești.
Din pacate, oricine face o facultate in tara asta si o si termina. Si tot din pacate, la job e nevoie de relatii.
Trei sferturi dintre studentii de la. poli au media 6 la bac.
Nu as mai alege niciodată sa ma inscriu la upb. Mai degraba upt, utcb, utcn, uaic, deoarece notele se obțin greu si se trece la fel de greu. Daca la un examen ai 4 exercitii, daca nu iei 5 la toate problemele, nu treci, pe cand la upb, daca in timpul anului ai strans 50 de pct din activitate, poti da foaia alba in examen.