| ArianaVarcol a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. Am 23 de ani si as vrea sa aplic la facultatea de medicina, dar ma simt putin,, batrana", adica in mod normal cei care merg la medicina se pregatesc de la 15-16 ani si la 18 pica. Simt ca locul meu nu ar fi acolo am nevoie de putina incurajare.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Am un prieten pictor care toata viața lui a fost pictor a facut un liceu de pictura, iar acum când a iesit la pensie a dat la o facutate de arte plastice din Bucuresti pentru că zice el că nu suntem niciodată prea bătrâni ca să mai învățăm câte ceva, iar părerea lui este că va învăța lucruri noi va avea cu cine să dezbată idei...

Am un prieten care a facut un liceu de electronica si pentru ca a trebuit sa muncesca a tot muncit la un service de reparatii televizoare si până la urmă a reuști să strângă ceva bani pentru ca să nu mai fie legat atât de tare de acel job a și a intrat la politehnica la electronica si acum este anul 4
a ramas si un an repetent
si si-a dat seama ca nu ii foloseste la nimic facultatea respectiva ca nu a invatat deloc ceva real concret palpabil suplimentar din care sa scoata un ban implus in service-ul lui de electronica si ca la facutate l-au invatat doar lucruri din care nu vede cum ar putea să căștige mai mulți bani de cât căștiga fără facultate. așa că el consideră că au fost doar bani risipiți șî ani din viața lui dati la gunoi + mulți alți clienți pierduți izgoniți ca să poata merge la facultate.

Am o rudă foarte îndepăratată o fată care a tot început la facutatea de medicină veterinară de când a terminat liceul dar pentru că pe ea o interesa tot mai mult armăsarii de montă de cât facutatea și umbla din taur în taur comunal nu sa ținut de facultate până când nu a ajuns să aibă vășta de 32 ani de șî ea an de an era la acea facutate, apoi a dat dumnezeu de sa tinut de facultate si a terminat-o a avut un cabinet veterinar in Bucuresti si si-a dat seama ca a cam invatat ceea ce trebuia sa invete si ca acum poate sa se descurce singura si si-a facut o fermă de animale de vaci... a ei propie si si a inceput să aibă o viață frumoasă.

Mai am un prieten care la vasata de 39 ani a dat la facutate de electronică si a dus-o la bun sfârșit dar pentru că nu se câștiga prea bine din treba ata s-a angajat la gardieni publici apoi a venit o lege de i-a făcut polițiști pe cei de la gardieni apoi a tot avansat prin poliție si a mai dat examene iar acum se pregătește să iasă la pensie.

Mai am un preiten artist plastic care la vasta de 50 ani s-a luat de o facutate de arte plastice in belgia apoi s-a transferat la altă facutate la Bruxel apoi s-a transferat la altă facutate de arte plastice in geneva si acum termină facutatea.

Adică mai sunt oameni care incep facultatea mai târziu.

Acum mi-am adus aminte am o prietena care lucra la o primărie si s-a schimbat nu stiu ce lege si la job-ul ei trebuia sa aiba facutate si femeia avea 46 ani in acel moment si vrând ne vrând a trebuit să se apuce de facutate pe domeniul ei, și a terminat facutatea si acum are un salariu mai mare de cât il avea inainte si este foarte mulțumită. Nici nu spera ea la un salariu atât de mulțumitor când avea doar liceul.

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ca sa faci o facultate iti trebuie ambitie, sa ai convingerea ca este domeniul tau unde vrei sa activezi dupa terminarea studiilor, sa ai dorinta aia care sa te faca sa depasesti absolut orice bariera care se va pune in fata ta. La 23 de ani esti bine daca vrei sa incepi facultatea, cunosc personal cazuri la 50 de ani care a inceput o facultate, facultatea nu are varsta, daca pleci din start cu gandul ''locul meu simt ca nu o sa fie acolo'' e clar ca nu iti doresti, cand iti doresti ceva cu adevarat faci ce simti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Crede-mă că ești foarte tânără, eu în facultă aveam colegi de 40 de ani! Vârsta nu e o problemă, întrebarea e dacă are cine să te întrețină. Să faci medicina și să muncești în același timp nu e imposibil, cunosc persoane care au făcut asta, dar e destul de greu.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt multi care dau admiterea ani la rând pentru că pică, alții, fac facultatea după ce au terminat postliceală și au lucrat câțiva ani. Daca te pasionează, nu lasa ca asta sa te tragă înapoi. Când vei ajunge acolo vei vedea că ai colegi mult mai în vârstă, sa zic așa. Plus că nimeni nu își va da seama după fata ce vârstă ai big grin

| Eireann a răspuns:

Am avut o colega care e inceput facultatea la 37 de ani. A fost contabila dar si-a dorit toata viata sa fie medic, acum e neonatolog. In alti anii am auzit si de studenti mai in varsta.
Sunt foarte multi de varsta ta care fac medicina ca a2a facultate fiindca nu au avut curaj sa o faca chiar dupa liceu.

| Februar30 a răspuns:

Am intalnit medici care au urmat facultatea si la 40 de ani, deci se poate. Cred ca e un avantaj ca ai 23 de ani. Esti mai matura decat unul care intra la medicina la 18/19 ani. Inveti mai usor, iei note mai bune, faci decizii mai bune pentru viitorul tau happy
Sper sa gasesti o facultate buna, cu profi buni si fara spagari happy