| jouly a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor:O3 am o problema si nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea.cu+2h2so4=cuSo4+so2+2h2o..in urma reactiei gazul se culege intr-un vas de forma conica cu R=0.5 cm si inaltimea de 1 cm. se cere masa solutiei de h2so5 cu c=49 % si raportul molar Cu pe h2so4

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Jouly, cred ca ar trebui, pentru a gasi raspunsul la intrebarea ta, sa te gandesti ca volumul gazului degajat este volumul conului. Pe asta stii sa-l gasesti, din geometrie. Apoi gasesti masa de acid ce reactioneaza si apoi masa solutiei. Bafta!