| AdyP20 a întrebat:

Am nevoie de un pic de ajutor va rog. Trebuie sa intocmesc un CV, pentru angajare la un restaurant(barman, ospatar, sau ajutor bucatar). Cam ce ar trebuie sa fac. Cumpar un dosar plic, si imi xeroxez toate diplomele? Sau imi putei trimite un model de CV? Nu am facut asta pana acum, va rog ajutati-ma dau fundulita big grin

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti faci un curriculum vitae.
Ai aici un link de unde iti poti lua modelul european.
Cobori jos de tot si dai pe Romanian si iti alegi unul din cele 3 variante de fisiere. Dai pe cel ales si il salvezi pe PC pe desktop. Intri in fisier, si doar iti pui datele cerute, dai save si apoi il poti scoate pe imprimanta si ai CV-ul necesar.http://europass.cedefop.europa.eu/......structions

Daca ai si diplome, le faci copii xerox si le atasezi la CV.
Ai nevoie si de adeverinta de la medicul de familie.
Copie dupa buletin si certificatul de nastere.
Copie dupa actele de studii.

Astea toate le pui intr-un dosar plic, cu numele tau pe el. (Nu dai din mana ACTELE ORIGINALE!)

Pentru ca ai sa lucrezi intr-un domeniu care consta in "Alimentatie publica" ai sa ai nevoie sa iti faci niste analize.
Sa iti cumperi un carnetel gen vocabular pe care ai doctorul iti va trece controalele periodice (o data la 6 luni).

Tot timpul sa intrebi clientul daca "MAI DORESTE CEVA" si sa nu gresesti intrebandu-l daca mai "SERVESTE CEVA" :)
Majoritatea fac aceasta greseala majora.
De "servit" servesc chelnerii, ospatarii si barmanii. :)

Bafta la servici :P

P.S. Daca mai ai nevie de informatii (ponturi) din domeniul acesta imi poti lasa mesaj si te ajut cu placere.

2 răspunsuri:
| Allexssander a răspuns:

Intra si tu pe google si cauta model cv european.Si gasesti acolo model, tu doar trebuie sa-l completezi cu datele tale.Ai grija in cv cand il completezi, nu-ti trece porecla, etc. Faci ceva serios

| Lavinia4you a răspuns:

Buna, iti recomand aceasta categorie de cv-uri, alegi ce este mai usor pentru tine https://muncitorul.com/modele-cv