| Mihaela2022 a întrebat:

Am nişte rude care stau in Anglia si le-am spus ca vreau sa merg si eu.
Au spus ca imi trebuie şedere de la stat acolo nici macar nu mă pot angaja dacă nu depun o cerere la stat.
E adevarat? Sau nu?
Mai exact ce trebuie sa fac când ajung acolo?

6 răspunsuri:
| Gabryel85 a răspuns:

Tu chiar nu ai încredere în rudele tale? laughing Da, s-a complicat foarte mult povestea după Brexit, nu mai e atât de simplu să stai prin Anglia, acum trebuie și viză etc.

| Lukasssz a răspuns:

Eu zic sa alegi alta tara, sunt n tarii in Europe unde salariile sunt mai mari

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai din cate stiu daca vrei sa lucrezi acolo trebuie sa ai deja o promisiune de munca sau un contract. Nu te poti duce si sa iti cauti apoi de munca, trebuie sa iti fi gasit deja inainte sa pui piciorul in uk. Deci vorbeste cu rudele si spune-le sa-ti caute ceva de munca. Va fi greu pentru ca nu multi angajatori se inhama la asta (daca nu ai o meserie gen inginer sau ceva cu calificare) dar nu e imposibil.

| Furnicuta000 a răspuns:

Aa si iti trebuie sa viza deci

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Cererea la stat o depune angajatorul. Adică tu trebuie să găsești un angajator britanic care să te vrea pe tine și să fie dispus să se încurce cu tine, el depune cererea de drept de muncă la stat pentru tine, între timp trebuie să și demonstreze de ce te-a ales pe tine și nu un lucrător indigen. Dacă trece de asta atunci statul îi va permite angajatorului să te pe tine și vei primi drept de ședere și muncă acolo.
Practic trebuie să dai de un angajator care să te sponsorizeze și în ceea ce privește românii treaba asta se petrece mai greu happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca vreau sa merg si eu.
Că vrei să mergi și tu acolo. Să mergi ca să ce? Ca să stai acolo? Rudele care stau în Anglia pe ce bază stau? Sunt cetățeni, sunt angajați acolo? Ele stau acolo și lucrează acolo cu acordul statului.
Astfel, ca să intri acum în Anglia ai nevoie de viză. Viza are mai multe forme. Viză de turism, atunci este limitată, și este limitată în timp. Viză de muncă. Poți să cauți loc de muncă, de aici, dar ca să îți acorde viza de intrare în țară, ai nevoie de acordul statului.