| RintyeGunther a întrebat:

Am o intrebare, am facut 2 facultăți teoretic una de 3 ani ( Politehnica) și continuarea ei,profilul difera și nu am luat licenta, si nu am o licenta cu care ma pot angaja (o meserie), si ma gândeam cum ar fi sa dau bacul sa îmi măresc media sa pot da la universitate (sa fac 3 ani ), am 7.03 la bac, nici cv nu ma ajuta cu mult am lucrat in magazine, nu știu nici dacă ar trebui sa îmi echivalez studiile de 3 ani întrucât nu mai exista,iar dacă îmi i-au licenta (vara sau iarna presupun,am nevoie de experienta,un proiect de inovare ),la capitolul limbi se cer scris,vorbit,tradus, gramatica etc dar mai ales scris, conform duolingo sunt la nivel A1 la Germana, la engleza pot spune ca sunt la B1 deși la gramatica mai am de invat,știam office dar mie și frica sa fac ce a pe calculator,am probleme cu spatele și aerul condiționat ma omoară, am copii și dacă e necesar trebuie sa le răspund, nu pot stand pe loc și prestând 8 ore lucru de roboti? prea multa plimbare,fără mașinina nu pot face, sunt mama cu copii sunt mari, au trecut de 11 ani,dar tot răspund de soarta lor, tot ce găsesc de dimineața e curatenie, vreau un job unde sa nu obosesc asa încât după 8 ore sa nu mai fac nimic, trăim în tara în care după 8 ore trebui sa gatesti și sa ai grija de copii, și nu pot lucra de acasă, sau cel puțin ceva ce pot deranja

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista marire la bac. L ai promovat ala e pe viata

| doctorandus a răspuns:

Studiile neabsolvite nu se pot echivala.

Exista firme pe internet (auto-denumite universitati) care promit ca echivaleaza studii neterminate sau experienta. Toate firmele respective sunt escrocherii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si chiar cand exista websiteuri educationale care ofera credite (ECTS) recunoscute de universitati, se pune problema: recunoscute de care universitati? Ca unele universitati recunosc creditele respective, altele nu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si chiar intre diferite universitati (corect si legal acreditate): nu toate universitatile recunosc credite primite de la oricare alta universitate.

Iar in SUA acreditarile sunt in general private. Asa ca o universitate poate fi legal acreditata, dar nu corect acreditata. Adica acreditarea nu este recunoscuta de CHEA si nici de catre Ministerul federal al Educatiei. CHEA si Ministerul Educatiei au o lista cu organizatiile de acreditare acceptabile. Orice alte organizatii de acreditare sunt libere sa functioneze, dar nu sunt recunoscute.

De exemplu, daca o organizatie de acreditare dubioasa acrediteaza o universitate dubioasa, fapta nu constituie infractiune. Dar in unele state a purta in public gradele academice oferite de acea universitate este infractiune.

| LisaJulie a răspuns:

Nu prea se poate sa faci facultate fara bac

| trophin a răspuns:

Cum ai facut facultati daca nu ai bac?

| trophin a răspuns:

Bac dai odata nu de sase ori

| trophin a răspuns:

Cand termini liceu, dai bac pentru a determina ca ai facut liceu si ai invatat ceva. daca treci peste iei si bac din prima