| Bogdan_9316 a întrebat:

Am o intrebare! Am un prieten are 19 ani! are doare 10 clase, a mers sa se inruleze in armata dar a reusit! Vreau sa spun ca daca esti in armata, cum e? cresti in grad cu anii sau? poti sa te ceri sa meri in misiune?
Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti profesionist si fara scoala poti fi doar soldat, fruntas si caporal, fiecare grad dupa soldat se obtine dupa o anumita vechime si activitate.
Pentru subofiteri si ofiteri trebuie sa urmezi o scoala militara, respectiv academie.
Dupa o pregatire serioasa poti fi trimis in misiune, odata cu unitatea din care faci parte.

| Bogdan_9316 explică (pentru Ioandelasal):

Aha. si daca esti soldat. de exemplu poti cere parerea sefului sau cine i acolo, sa-i spui ca vrei in misiune sau vrei sa fii in grad mai mare? cred ca te indruma ce sa faci, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Pentru misiuni se poti oferi voluntar si daca te accepta o sa te trimita, bineinteles daca ai pregatirea necesara si rezultate bune.
Gradele se obtin tot prin pregatire si rezultate, nu se dau pe ochi frumosi.

3 răspunsuri:
| Paix a răspuns:

Legea armatei e foarte simplu, apropo si eu vreau sa merg, in fine!
Deci tara te vrea prost, si sa asculti de ei cum vor muschii lor!
Mai ales cu siuatia din Ucraina ce va izbucni un nou razboi civil, il va trimite si pe el, si toti ceilalti 100%.
Regula e simpla, su pravietuiesti la orice si ii pupi picioarele la cei mai mari (in grad ) Te avanseaza si pe tine in timp.
Taci si faci, supravietuiesti, o sa cresti si tu atunci!