| Patricia19 a întrebat:

Am o întrebare, dacă am terminat 12 clase dar nu am dat bacul atunci…, dar acum as dori să-l dau la o școală farafrecvența redusă, câți ani ar trebui să merg pentru a obține diploma?????

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai terminat 12 clase LA ZI, atunci inseamna ca ai terminat liceul si poti cere adeverinta de la secretariatul scolii.
In acest caz, te poti inscrie la bac, fara scolarizare suplimentara (eventual va fi contra cost, minim, daca ai terminat de mult.
Daca cele 12 clase le-ai terminat la seral, atunci trebuie sa mai faci si clasa a 13-a, inainte sa poti da bac-ul.

De diploma de bac ai nevoie doar daca vrei sa dai la facultate.
Pentru atestarea terminarii liceului (studii ostliceale, loc de munca, etc.) este suficienta adeverinta de 12 clase, mentionat inainte.