| BlossomCotton7854 a întrebat:

Am o intrebare despre cum sa devii procuror. Se poate alege Academia de politie si apoi sa sustinem testul INM (daca alegem profilul de Științe Juridice și Administrative) la academia, apoi mai facem un an dreptul iar apoi dam testul. Este posibil? Sau trebuie sa alegem neaparat facultatea de Drept?

Răspuns Câştigător
| mihaela000ela a răspuns:

După terminarea unei facultăți de drept, trebuie sa te înscriila concursul la admiterea la Institutul Național al Magistraturii (INM), după care urmează doi ani de cursuri și susținerea atât a unui examen de absolvire a INM, cât și a unui examen de capacitate.

2 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns (pentru mihaela000ela):

Citeste Regulamentului privind concursul de admitere și examenul de absolvire a INM, aprobat prin intermediul Hotărârii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) nr. 439/2006

| BlossomCotton7854 explică (pentru mihaela000ela):

Deci nu este posibil sa merg la Academia de Politie la profilul Stiințe Juridice și Administrative, apoi mai fac tot acolo anul 4 pentru a avea drept de a fi avocat, iar mai apoi sa ma pregatesc pentru INM? Daca are sens ce zic...