| bleakk a întrebat:

Am o intrebare destul de serioasa, as vrea pe viitor sa urmez ceva legat de domeniul IT.ma gandesc intre ce sa bat:parte hardware sau soft.Vreau pareri in legatura cu ce e mai banos si totodata si mai relaxant(in felul ca nu mori de plictiseala). Legat de raspunsuri care vor zice depinde ce iti place...trec a 11 a si am timp sa le pun la punct cel putin pana la facultate.parereri,detalii bune merita funda.

Răspuns Câştigător
| love4u a răspuns:

Baga-te la Univ. Politehnica - Sectiunea Automatica si calculatoare, pe specializarea Calculatoare. Se intra mai greu, adica admitere pe baza de examen, si media la bac. se face o proportie, asta nu stiu exact, si oricum se poate schimba pana dai tu, insa ce pot sa-ti spun despre aceasta specializare este ca e una din cele mai cautate. sunt foarte multi care vor loc acolo, si legat de viitor, am cunostinte ce imi spun si mie sa dau acolo ca se cauta foarte mult programatori si nu numai, tot felul de operatori pe pc. Succes!

| bleakk explică (pentru love4u):

Totusi,aud pe cineva, ca acolo te duci strict sa inveti, din propria experienta(daca ai) cum este? ce fel de timp liber ai?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei hardware in Romania nu vei avea nicio sansa. Piata de soft in schimb e foarte cautata

| bleakk explică (pentru suntserios):

Multumesc,ma bazez pe raspunsul tau, stiu ca ai experienta

| DeeaMarry a răspuns:

Partea de soft! Partea de hardware nu prea e cautata la noi in tara... Plus ca e mult mai interesanta partea de soft pentru ca poti face o gramada de aplicatii sau jocuri, si nu doar pentru calculator.
Eu iti recomand sa faci Politehnica, sectia Calculatoare. Aici e si soft si hard, dar mai mult soft. Si o sa iesi inginer.
In zilele noastre, numarul de locuri de munca disponibile pentru cei din domeniul IT e mult mai mare decat numarul absolventilor, deci ti-ai ales un domeniu foarte bun. Daca iti mai si place, e excelent.
PS: Invata bine mate! O sa ai nevoie.

| StefanChriss a răspuns:

Eu zic sa alegi software ca poti scoate o gramada de bani deodata, mai ales daca scoti tu o idee noua si o implementezi.

| BlueBoy333 a răspuns:

Pai acum depinde de ce te pasioneaza pe tine mai mult. Eu unul sunt gamer si tot pe IT dau pe soft, programator.Ambele sunt cam la fel de banoase, acum depinde si cat de bun o sa fii.Doar fa ce-ti place! happy