| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare foarte urgenta si trebuie s-o rezolv cat mai repede.
Am lucrat la o firma avand punct de lucru in Oradea, iar sediul firmei este in capitala, cea de la birou mi-a spus ca carnetul de munca se afla in capitala, eu am lichidat dar am nevoie de carnet de munca cat mai repede, astazi e a 18 zi de la lichidare, atunci carnetul meu se afla la ITM Bucuresti sau la sediul firmei din Bucuresti, iar cand trebuie sa soseasca in Oradea o trimit la firma unde am lucrat sau la ITM Bihor pentru ca as prefera s-o iau personal de la ITM.
Va rog lamuriti-ma ca chiar nu am cunostinte de genul acesta.

P. S. Sunt din Oradea. Si ce as mai putea face ca sa urgentez problema?

Rog seriozitate. Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Normal ar fi fost ca odata cu nota de lichidare sa-ti fi dat si carnetul de munca, completat cu toate inscrierile la zi, inclusiv cu incetarea raportului de munca si vizat de ITM, tie personal, nu se trimite la ITM. Insista la firma sa il trimita cat mai repede la punctul de lucru din Oradea, de unde il ridici personal, spune-le ca ai mare nevoie de el. Succes si numai bine!

| ATHOS a răspuns:

In mod normal ridicarea cartilor de munca de la ITM se face individual.
Atunci cand ti s-a comunicat decizia de desfacere a contractului de munca trebuia sa primesti un exemplar din aceasta decizie pe care sa fie viza ITM si pe care ITM specifica data la care se poate ridica cartea de munca.
Bafta!