| Fernando9Torres a întrebat:

Am o întrebare mai mult din pura curiozitate. Acum cu izolarea am avut mai mult timp sa urmăresc ce e la tv(de obicei nu petrec mai mult de 10-30min la tv). Am început sa urmăresc canale precum Nat.Geo, Discovery, Digi Life, Travel chanel(etc). Întrebarea mea este, ca sa ajungi sa prezinți o emisiune de genul (sau sa lucrezi la o asemena companie) de ce studii ai avea nevoie?(general)? Știu ca ai avea nevoie de curs de fotografie sau cunoștințe despre animale+ cunoașterea limbii engleze, dar in rest? Și dacă ai vrea sa aplici la o asemenea firma, cum ai putea?(Din nou, e pura curiozitate). Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Tu nu știi sa formulezi o întrebare.
《 sa ajungi sa prezinți o emisiune de genul(sau sa lucrezi la o asemena companie)》
《Știu ca ai avea nevoie de curs de fotografie sau cunoștințe despre animale+ cunoașterea limbii engleze》(btw nu știi nimic)

1. Prezentatorii de televiziune (nu majoritatea pipitelor dezbracate de la meteo) au terminat jurnalismul. Asta dacă nu ești vreun doctor în biologie sau profesor universitar de istorie.
2. Cunoștințele despre animale pe care trebuie sa le ai sunt la nivel de doctorat, nu alea de le găsești prin enciclopedii. Plus sutele de ore petrecute în preajma lor. Ca dacă tu citești în cărți ca animalul X face una, în mediul lui natural o salbaticiune e imprevizibila. (Știi cum a murit Steve Erwin?)
3. Ca și fotograf/cameraman/ala cu microfonul poți avea zero cunoștințe despre animale.
4. Engleza academica ca ce înveți tu la școală nu are legătură cu termenii de specialitate. Plus diplomele care sa ateste asta.
5. Am mentionat ca trebuie sa ai realizări ca sa poți avea propria ta emisiune documentar despre animale?
6. Alta întrebare.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cunoștințe desire animale...tu crezi ca aia sunt d-ăștia cum era unu' pe aici de vroia sa citească enciclopedii ca sa fie informat?
N-ai citit genericul de la emisiuni, alta întrebare.

| Fernando9Torres explică (pentru Catrice):

Nu le-am citit, dar din ce zici tu acolo reiese ca(de ex) Steve Irwin era o persoana ce habar nu avea cu ce se mânâncă meseria pe care o practica. Nu?

| Catrice a răspuns (pentru Fernando9Torres):

N-ai priceput...
Una e sa citești niște enciclopedii, alta e sa ai facultăți și 'ore pe teren' aka experienta cu animalele și cu totul alta sa știi sa faci niște fotografii/filmări. Stai tu liniștit ca aparent filmează ala de vorbește când e o întreagă echipa la mijloc.
Ori n-ai văzut destule emisiuni cu Steve Irwin ori n-ai văzut decât subtitrarea. Nu știu ce dau ăștia acum la tv cu el da' știu ca atunci când eram copil vedeam toate emisiunile cu el și erau vreo 2 sau 3 cameramani, ala cu microfonul, o data am văzut un medic sau asistent nu știu ce era. Plus ca nu el își filma emisiunile (alea principale ca avea și una cu familia care cică era filmata de el).

| Fernando9Torres explică (pentru Catrice):

Tu nu ai înțeles întrebarea mea, așa ca o mai pun odata. De ce ai nevoie sa lucrezi la una dintre canalele de televiziune enumerate mai sus? Atâta!

| Fernando9Torres explică (pentru Catrice):

Da, știu cum a murit! Atât voiam sa știu, mersi!

| Catrice a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Hai ca măcar acum ne-am înțeles laughing

| Catrice a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Tu nu știi sa formulezi o întrebare.
《 sa ajungi sa prezinți o emisiune de genul(sau sa lucrezi la o asemena companie)》
《Știu ca ai avea nevoie de curs de fotografie sau cunoștințe despre animale+ cunoașterea limbii engleze》(btw nu știi nimic)

1. Prezentatorii de televiziune (nu majoritatea pipitelor dezbracate de la meteo) au terminat jurnalismul. Asta dacă nu ești vreun doctor în biologie sau profesor universitar de istorie.
2. Cunoștințele despre animale pe care trebuie sa le ai sunt la nivel de doctorat, nu alea de le găsești prin enciclopedii. Plus sutele de ore petrecute în preajma lor. Ca dacă tu citești în cărți ca animalul X face una, în mediul lui natural o salbaticiune e imprevizibila. (Știi cum a murit Steve Erwin?)
3. Ca și fotograf/cameraman/ala cu microfonul poți avea zero cunoștințe despre animale.
4. Engleza academica ca ce înveți tu la școală nu are legătură cu termenii de specialitate. Plus diplomele care sa ateste asta.
5. Am mentionat ca trebuie sa ai realizări ca sa poți avea propria ta emisiune documentar despre animale?
6. Alta întrebare.

| Alverto a răspuns:

Simplu, este inutil să urmărești prostiile de pe miile de posturi TV, eu zic sa găsești un hobby și să lași orice ar putea să îți piardă timpul inutil

| Fernando9Torres explică (pentru Alverto):

Alta era întrebarea. Dar mersi happy