| Paul1993bv a întrebat:

Am o intrebare si va rog sa ma ajutati, sunt la drept anul 2 desi dupa primul am am scapat fara restante in anul doi sem 2 cred ca o sa am 2 infine, vreau sa va rog pentru cine e la drept si are specializare in domeniu cum ati facut sa intelegeti dreptul pentru ca eu sincer nu inteleg! si invat! Mi se pare foarte greu? ma puteti ajuta sa imi spuneti cum sa invat?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am facut dreptul ci medicina, dar mi se pare normal ca in facultate sa fie greu. Poate nu inveti zi de zi si asta ar fi un motiv pentru care invatatul merge lent. In facultate, nu-ti permiti mai mult de 3-5 zile pe an in care sa nu inveti, fiindca pierzi ritmul. Trebuie zilnic, dupa cursuri, sa citesti absolut tot ce ti-a fost predat in ziua respectiva, ca sa fixezi notiunile predate (le auzi o data la curs, cu explicatii, le citesti de vreo doua ori cu mare atentie in aceeasi seara si ele se fixeaza). in weekend trebuie sa reiei materia saptamanii trecute si sa-ti clarifici toate nelamuririle, citind bibliografia suplimentara, asa incat cand ajungi in sesiune fiecare bucatica de materie sa fi fost trecuta de 3-4 ori cu maxima atentie si fiecare nelamurire sa fi fost clarificata foarte foarte bine. Sesiunea este un moment in care exista doar invatatul, cele cateva saptamani de sesiune inseamna intotdeauna 14-18 ore de invatat pe zi, in fiecare zi, fiindca altfel nu ai nici o posibilitate sa treci prin materie. Evident, in vacante, dupa 1-2 zile de odihna, se reia materia, se citeste bibliografie suplimentara, se fac studii, macar 5-6 ore in fiecare zi, fiindca altfel creierul uita sa invete, se leneveste si fiecare zi in care nu ai invatat se reflecta in 2-3 zile de invatat greu, lent si superficial, iar in facultate nu-ti permiti astfel de luxuri.

| Anutzzzaaa a răspuns:

Trebuie sa iti faci ordine in ganduri si sa fii total dedicat! Nu te mai gandi la atceva cand incepi sa inveti, asculta intregistrari in care sa spui ce vrei sa inveti si culca-te... o sa vezi ca merge.ia notite peste tot, sa ai mereu un caiet la tine, sa citesti niste carti... trebuie sa gasesti metoda cate iti este cea mai comoda