| MrWicked a întrebat:

Am o mare problema, am intrat anul acesta la facultatea de informatica la fara plata, dar pur si simplu nu fac fata, nu inteleg nimic si nici nu are cine sa ma ajute.Eu as vrea sa fac altceva, sa merg la limbi straine, dar desigur ca mama nu ar fi de acord.pentru ca acolo nu am nici cea mai mica sansa sa intru la fara plata plus ca asta ar insemna sa pierd un an.

Sau m-am gandit sa incep sa fac un sport de performanta ceva la care sa excelez nu stiu ce sa zic.astept pareri si sugestii.multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| izvordemunte a răspuns:

E adevrat ca la informatica nu e chiar "floare la ureche", dar daca ai prins bazele din liceu, te poti descurca. Ideea e sa inveti singur sau impreuna cu unii colegi, sa iti faci laboratoarele la timp. Daca nu intelegi, poti sa ii intrebi pe profesori, seminaristi sau laboranti, ca de aia sunt acolo si fii sigur ca nu se vor supara sa iti explice. Poate fi destul de derutant intr-un fel sa faci programare obisnuita, scolara si sa ajungi la facultate unde inveti si alte lucruri la care poate nu te-ai fi gandit (asamblare, POO, shell etc) Ti-am spus toate astea doar in caz ca ramai la info...
Acum, daca chiar te-ai hotarat sa iti alegi un alt drum, trebuie sa te gandesti bine. Eu personal cred ca e preferabil sa mai incerci si altceva decat sa te chinui. Nu tuturor li se potriveste. Si la litere sau LMA e putin dificil, important e sa te pasioneze, sa ai putere de munca si va fi ok. Cat despre sport, nu stiu. Daca tu crezi ca poti face asta, e bine. Tu esti cel care stie la ce se pricepe, iar daca nu, vei afla. Totul este sa incerci. Acum ai incercat sa vezi cum e la informatica si ti-ai dat seama ca poate nu e pentru tine. Explica-i mamei tale cum sta situatia. Normal ar fi sa inteleaga. Daca nu treci anul, tot acolo se ajunge.

5 răspunsuri:
| DenisaAbdn a răspuns:

Eu ti-am raspuns la categoria Adolescenti, unde am vazut intai postata intrebarea ta. Citeste acolo.

| Minnie a răspuns:

De ce nu ceri ajutor, meditatii de la cei de pe site care au terminat Informatica? Cateva explicatii date nu cred ca vor deranja

| fryekid a răspuns:

Pai studiaza singur, sunt milioane de tutoriale pe youtube. Hai, la munca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 100 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-i pe profesori, asistenti si mai ales pe colegi