| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de aspect personal. Deci sunt la un liceu bun și stau foarte bine la învățătură (a 10-a). Sunt indecis cu privire la cariera mea, la ce voi face in viață, și mai exact in felul următor: să mă strădui să iau nota mare la bac, sa intru la o facultate bună sau mai este o opțiune pentru care as opta: sa fac un curs pentru o meserie (de ex tâmplar pentru ca mi-ar placea sa lucrez cu lemnul sau altceva in domenii asemănătoare). O să ziceți că de ce sunt la un liceu bun și nu m-am dus la profesională daca as vrea să mă fac tâmplar, ei bine asta pentru că am avut note bune și normal că având note bune m-am îndreptat spre un liceu teoretic (așa a fost cel mai bine) dar acum impasul sta in viitor, ce voi face mai departe. Vreau sa precizez că știu faptul că eu trebuie sa decid ce și cum, doar că eu vreau niste sfaturi sau ceva idei, orice, daca s-a mai confruntat cineva cu asta.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tot vrei sa faci o calificare sincer ce as vrea sa fac eu, e de frizer, la un moment dat o sa ai frizeria ta etc, e banoasă treaba perseverenta și sa fi o persoana adaptabila moda se schimba tot odată și frizurile.

| Archangells a răspuns:

Ce iti place sa faci fara sa fi platit? Ce faci din suflet? Care sunt talantii pe care ti i-a dat Dumnezeu? Doamne ajuta!

| Smmo a răspuns:

Da. Nu e niciun impas, nu privi lucrurile liniar. Inveti sa iei nota mare la bac, te inscrii la o facultate tehnica sau nu, care ti se pare interesanta sau are aplicatii in domeniul care te intereseaza pe tine - sa zicem lucrul cu lemnul, dupa ce termini facultatea (poate si in timpul ei, de exemplu in vacante) poti face orice curs vrei si nu numai unul, poate fi si de tamplar, nu te opreste nimeni.
Da, ai fi putut face un liceu profesional sau de arta sau ai putea sa inveti ca sa dai la arte, dar parca e mai greu de intrat.
https://unarte.org/